Molekuláris és Analitikai Kémiai Tanszék SZTE Természettudományi és Informatikai Kar
Tanszékünk aktuális hírei         Tanszékünk Facebook oldala 2024.06.12. Dr.   Jancsó   Attila   (levelező   szerző)   és   Tóth   Annamária    (első   szerző)   hazai   és   nemzetközi   együttműködő   partnerekkel jelentette meg legújabb közleményét a Journal of the American Chemistry Society (D1) folyóiratban. Munkájukban   az   arzén   elleni   védekezésben   alapvető   szerepet   játszó   bakteriális   félfémszabályzó   fehérje   As(III)   megkötő szakaszának   peptid   modelljét   vizsgálták. A   modell As(III)-   és   Hg(II)-kötő   sajátságainak   összevetésével   jelentős   lépést   tettek a fehérje félfém-szelektív működése és a félfém-felismerési mechanizmus molekuláris szintű megértése felé.         Link a közleményhez 2024.06.07. A    hallgatói    szavazatok    alapján    ebben    a    tanévben    végzett    oktatómunkája    elismeréseként    az    intézet    oktató    közül tanszékvezetőnk, Dr. Enyedy Éva nyerte el az Aranykréta-díjat. Gratulálunk az elismeréshez! 2024.05.10. Dr.   Alapi   Tünde ,   tanszékünk   adjunktusa   a   Magyar   Kémikusok   Egyesületében   végzett   kiemelkedő   társadalmi   munkája elismeréseként 2024-ben “Kiváló Egyesületi Munkáért Oklevél” kitüntetésben részesült. Gratulálunk az elismeréshez! 2024.05.07. A   helyi Tudományos   Diákköri   Konferencián   a   Kémia   II.   szekcióban   II.   helyezést   ért   el   Giricz Anett    “Egy   hiszton-demetiláz enzim    inhibitor    (5-karboxi-8-kinolinol,    IOX-1)    kölcsönhatása    albuinnal    és    endogén    fémionokkal”    című    munkájával (témavezetők:    Enyedí    Éva,    Dömötör    Orsolya),    és    Kőszegi    Kristóf   András     “Mechanokémiai    aszimmetrikus    Michael- addíciók maleimidekre heterogén királis organokatalizátor használatával” (témavezetők: Szőlősi György, Szabados Márton). Gratulálunk a hallgatóknak! 2023.11.27. Junior Prima díj Átadták   a   Junior   Prima   díj   magyar   tudományos   kategóriájának   díjait   a   Magyar   Tudományos   Akadémia   épületében.   Az   idei győztesek között van tanszékünk munkatársa Dr. Kutus Bence  tudományos munkatárs. Gratulálunk Bencének és minden díjazottnak az elismeréshez!         Link a cikkhez 2023.11.23. SZTE Innovációs Díj Dr.    Szabados    Márton    kapta    a    "Leginnovatívabb    kutatómunka"    elismerést    Dr.    Szabados-Mészáros    Rebekával     a természettudományok    és    élettudományok    területén.    Munkájuk    címe:    Biodízel    adalékanyag    előállítás:    Furfruil    éterek hatékony áramlásos kémiai szintézise agyagásvány katalizátorokkal. Gratulálunk!         Link a cikkhez 2023.11.22. Tanszékünkön két OTKA pályázat nyert támogatást: Prof. Dr. Galbács Gábor  (OTKA K): Mikro- és nanostruktúrák fejlesztése analitikai lézer és plazma spektroszkópiához - OTKA Posztdoktori pályázat: Dr. Kutus Bence:  (OTKA PD) A vörösiszap reaktív komponenseinek oldódási és semlegesítési folyamatai Gratulálunk!         Link a pályázatokhoz 2023.11.11. Prof. Dr. Galbács Gábor  Klebelsberg Kuno-díjban részesült! A díjat az Egyetem napján adták át, melyet kimagasló és példaértékű oktatói és tudományos kutatói munkásságáért, a szakmai közéletben végzett tevékenységéért kapta. Dr. Palásti Dávid az Egyetem Pro Laudande Promotione-díjat kapta meg. Gratulálunk a díjazottaknak!        Link a cikkhez 2023.10.19. Interjú az SZTE honlapján Kutus Bencével a Bolyai-ösztöndíja kapcsán Dr. Kutus Bencével, tanszékünk tudományos munkatársával készült interjút olvashatunk az egyetem honlapján a vörösiszap lúgosságát okozó komponensekkel kapcsolatos kutatómunkájáról.        Link a cikkhez 2023.10.12. Karikó Katalin dolgozószobája a Kémiai Intézetben Karikó Katalin, az SZTE Nobel-díjas kutatóprofesszora a tanszékünkön lévő Szent-Györgyi Albert korábbi dolgozószobáját kapta meg, melyhez a kulcsot az SZTE rektora adta át az egyetem ünnepi ülésén. A Dóm tér 8. magas földszintjén lévő felújított és modernizált szobában a Szent-Györgyi Albert által használt bútorok vannak.        Link a cikkhez 2023.08.10. Karikó Katalin látogatása a Tanszékünkön Karikó    Katalin ,    kutatóbiológus,    az    mRNS-alapú    vakcinák    egyik    kifejlesztője,    az    MTA    tiszteletbeli    tagja,    az    SZTE díszdoktora   és   számos   igen   rangos   tudományos   elismerés   birtokosa   járt   Intézetünkben   az   MTVA   „Szerelmes   Földrajz”   című műsorának    forgatása    során.    Biológus    hallgatóként    kémiai    tanulmányai    kapcsán    sok    időt    töltött    a    Dóm    tér    7-8.    alatti előadótermekben és laborokban, visszaemlékezései alapján meghatározó élményeket szerezve.
Szegedi Tudományegyetem, Természettudományi és Informatikai Kar, Molekuláris és Analitikai Kémiai Tanszék 6720 Szeged, Dóm tér 7-8. Tel.: (+36-)62-54-4340