2. melléklet a "Számítógépek használata a Fizikai Kémiai Tanszéken" címû leíráshoz

A Fizikai Kémiai Tanszék által ajánlott programok

A tanszék a hallgatók számára számítógépeket és szabadon másolható programokat biztosít szakmai feladataik elvégzéséhez. A jobboldali táblázat tartalmazza az összes programot és az azokhoz tartozó file-okat. A file-ok neve mellett a méretük van Kbyte-ban megadva.

Minden program "ZIP"-elt, indításkor önmaga tartalmát kifejtõ, EXE kiterjesztésû file-ban van. Az összes program elérhetõ a hallgatók számára biztosított AT-286-os, vagy ennél nagyobb teljesítményû gépeken, valamint Interneten keresztül a tanszék címlapjától indulva, vagy anonymous ftp-vel. A könyvtárcím:

http://www.staff.u-szeged.hu/~peintler/download/phys-chem

A programok egy része telepítve van az összes gépen. Ezek a programok bárki számára szabadon használhatók, másolhatók és tovább terjeszthetõk. A programokat úgy válogattuk össze, hogy azokat használni lehessen a laboratóriumi gyakorlatokon, a projekt- és diplomamunkák elkészítésekor, valamint a PhD tanulmányok alatt. Arra is megpróbáltunk figyelni, hogy ezek a programok futtathatóak legyenek még egy IBM-XT gépen is, és ne kelljen egy-két lemeznél több a tárolásukhoz (ez egy-két esetben nem sikerült). Fontos dolog még, hogy mindegyik programcsomaghoz elérhetõ a teljes leírásuk, igaz, legtöbbször angolul. A programok legális használhatósága is fontos szempont volt.

A programcsomagok részletes ismertetése elõtt néhány megjegyzés:

–A programok jellemzésekor sok olyan fogalmat használunk, aminek nincs magyar megfelelõje, ezért az angol eredetit írtuk.

–Sok számítástechnikai fogalmat kellett használni a lehetõségek pontos leírásához. Ha az olvasó nem ismeri ezeket, akkor nyugodtan forduljon a tanszék oktatóihoz.

–Nagyon sok programcsomag leírása kinyomtatott, kicsinyített formában elérhetõ további másolás céljából. Ezek kölcsönözhetõk Peintler Gábornál (54-4613), vagy Berkesi Ottónál (54-4629) a tanszék negyedik emeletén. Amelyik programra ez a lehetõség él, ott jelezzük a részletes ismertetésben.

–A programok installálása általában nagyon egyszerû. Az összenyomott EXE file-okat abba a könyvtárba kell másolni, ahová a kifejtett programokat akarjuk tenni. Az EXE file-ok kifejtésük után törölhetõk. Ha további installációs lépés szükséges, akkor arról a "kizippelt" file-ok közül legalább egy részletes információt ad.

–Sok programnak létezik olyan változata is, amely csak AT–386-os, vagy jobb gépeken használható. Ezek elérési módjáról az összenyomott EXE file-okban található elegendõ információ.

ZIP és UNZIP (MAKEZIPS.EXE file-ban) olyan segédprogramok, amelyekkel file-okat lehet archiválni jelentõs méretcsökkentéssel egy új file-ba, illetve az archív file-ból az eredetieket visszanyerni. Az archív file-ok kompatibilisek a kereskedelmi forgalomban kapható PKZIP programcsomag által készített file-okkal, de maguk a programok szabad (ún. freeware) terjesztésûek. A ZIP-elt EXE file-ban más segédprogramok is megtalálhatók. Minden futtatható programhoz tartozik részletes leírás is (*.doc file-ok).

Szubjektív vélemény: Mindenkinek ajánlott az összenyomott archív file-ok használatát megtanulni, akinek egy kicsit is számítógéppel kell dolgoznia. Ösztöndíjból élõk, figyelem! Az élet könynyebb lesz, a megvásárolandó lemezek száma kevesebb.

A következõ néhány program célja ASCII-file-ok szerkesztése. Ezen programok (editorok) ismertetése elõtt néhány megjegyzést szeretnénk tenni, ami az összes editorra vonatkozik:

–A magyar nyelvben a "szövegszerkesztõ" szó két dolgot is takar, amit angolul "editor"-nak és "word processor"-nak hívnak. A köznapi életben a felhasználók csak ez utóbbit ismerik és mindkét angol kifejezés alatt ezt értik, pedig a céljuk teljesen más. A "word processor"-ral írott szöveget általában úgy formázzuk és nyomtatjuk, hogy mások el tudják olvasni. Az "editor"-ral írott ASCII-állományokat általában programok számára írjuk és programok eredményeit ugyanilyen állományokban kapjuk. Egy "word processor"-ral lehet ASCII-file-okat is szerkeszteni, de ez sokkal nehézkesebb és lassúbb, mint egy "editor"-ral.

–Az egyik legfontosabb dolog, hogy egy számítógépet a természettudományban is felhasználó ember tudjon egy ASCII-editort kezelni. Ezzel tudjuk elkészíteni és változtatni a használandó programok bemenõ adatait tartalmazó állományokat. A programok által kiírt eredményeket is általában egy editor segítségével tanulmányozzuk.

–A DOS operációs rendszer maga is ajánl egy editort, amit mindenki használhat. A legtöbb esetben ez elegendõ, az alább felsoroltak csak (esetleg) jobb alternatívák.

–Az editorok között tudásban, méretben és szimpatikusságban nagyságrendi különbségek vannak. Érdemes két editort — úgy nagyjából — ismerni, egy egyszerût a kisebb file-okhoz és egy komolyabbat a nagyobb file-okhoz és feladatokhoz. Így nem kell minden alkalommal egy újat megismerni.

THE egy olyan editor, amely bonyolult szerkesztési feladatok megoldására is alkalmas. Gyakorlatilag klónja a KEDIT-, CEDIT- és XEDITnek (DOS, VMS, CMS). Ha ezek közül egyet megtanultunk, akkor a többit is tudjuk használni. Hátránya a többivel szemben a viszonylagos lassúsága. A program két formában is használható. A THEDOS21.EXE ZIP file-ban lévõ program azt a formát tartalmazza, amely minden gépen futtatható, de maximum 500 Kb-os file-okat lehet vele szerkeszteni. A program egy változata nagyobb memóriát is tud kezelni, de lassú és csak AT-386 vagy modernebb gépen használható. Ez a változat hálózaton keresztül elérhetõ a SimTel tükrözéseken.

A program részletes leírása a the.man file-ban található meg. Ez kb. 100 oldalon nyomtatható ki. A nyomtatott változat kölcsönözhetõ a tanszéken. Magyar nyelvû leírás kb. 5 évvel ezelõtt jelent meg a KEDIT-rõl, ami egy az egyben használható a THE-höz is. Public Domain módon terjesztett editor.

Szubjektív vélemény: A THE kezelését nehéz megtanulni, de ha valaki ezen túlesett, akkor nincs olyan probléma, amit nem tudna ezzel a szerkesztõvel megoldani.

PCEDIT egy továbbfejlesztett változata annak az editornak, amely belsõ használatú editora volt az IBM cégnek az 1980-as években. Kicsit szerényebb képességû, mint a THE, de könnyebb kezelni. Nagyon jól konfigurálható a felhasználó igényei szerint. A legnagyobb szerkeszthetõ file kb. 500 Kb. Az editor.exe minden gépen futtatható. Az e32.exe csak 32 bites gépeken mûködik, de nem korlátozza a szerkeszthetõ file méretét. Elõny még, hogy ez a program minden fontos operációs rendszer alatt megtalálható.

Az editor.doc file tartalmazza a leírást (kb. 10 gépelt oldal). Ez a szerkesztõ freeware programként használható.

Szubjektív vélemény: Ezt a programot lehet szeretni!

CSE a méretéhez képest (15 Kb!) a legtöbbet tudó program, és meglepõen gyors! Az esetek túlnyomó többségében ez az editor elegendõ és gyorsan megtanulható. XT-k és AT-286-os gépeknél az egyik legjobb választás. A legnagyobb szerkeszthetõ file mérete gyakorlatilag a szabad konvencionális memória ( 550 Kb). Leírás a cse.doc file-ban van, ami 4 oldalon kinyomtatható. A program freeware.

Szubjektív vélemény: Ezt az editort lehet imádni!

AE a Norton Editorhoz legjobban hasonlító editor, de csak 64 Kb-nál kisebb file-ok szerkeszthetõk vele. A legkönnyebben használható az összes itt részletezett editor közül. Leírása kb. tíz gépelt oldal az aemanual.txt file-ban. A program freeware.

TINYED az egyik legaranyosabb editor. Tudása kb. akkor, mint a PCEDIT-nek, de könnyebb megtanulni. Teljes leírása van a ZIP-elt EXE file-ban. A program freeware.

Szubjektív vélemény: Ezt az editort is lehet szeretni!

ASEASYAS egy táblázatkezelõ program, ami 8192 sort és 256 oszlopot tud egyszerre kezelni. A gyakorlatban mindent tud, ami egy ilyen jellegû programtól elvárható (széleskörû adatmanipuláció és adatmegjelenítés, teljes help file). Talán ez a program adhatja a legnagyobb segítséget a hallgatóknak tanulmányaik alatt.

A program három verzióban is használható. A 4.00-ás verzió az XT és AT–286-os gépeken gyorsabban használható. Az 5.50c verzió (AEA550C.EXE) tudja kezelni az EXPANDED memóriát (EMS) és szolgáltatásaiban jóval többet tud, azonban rengeteg konvencionális memóriát igényel, így kevesebb lesz a feldolgozható adatok mennyisége a kis memóriájú gépeken. Az 5.7d verzió képes háromdimenziós ábrák készítésére is, viszont korlátozott az ékezetes karakterek elérhetõsége. Az 5.50c és 5.7d verziók használatát csak AT-386-os vagy ennél fejlettebb gépeken javasoljuk EMS támogatás mellett. Igazán szép ábrák készítésére egyik változat sem alkalmas (mint ahogy más táblázatkezelõ sem). A gyûjteményben az 5.50c verzió szerepel, a többit az oktatóktól lehet elkérni, vagy az InterNeten keresztül letölteni.

A programok használatát a hozzájuk tartozó dokumentum file-okból lehet megtanulni. Ezek ki is nyomtathatók, a 4.00-ás verziónak kb. 40, a másik kettõnek kb. 120 oldalas leírása van. A 4.00-ás verzióban külön program van az útmutató kinyomtatására PRINTDOC.EXE néven. A másik két verzióban a dokumentum egy külön file-ban van (ASEASY.MAN). Nyomtatott leírás a tanszéken elérhetõ a 4.00 és az 5.50c verziókhoz.

A program terjesztési módja shareware.

Szubjektív vélemény: Ezt a programot használva nagyon megkönnyíthetjük a laborgyakorlatok kiértékelését ( azonkívül közelebb kerülhetünk Berkesi tanár úr szívéhez ).

NLREG egy nemlineáris illesztõ — más néven paraméterbecslõ — program. A felhasználó gyakorlatilag tetszés szerinti bonyolultságú modellt definiálhat, illetve elõre definiált modellek között válogathat. Rengeteg az elõre definiált függvény. A modell több független változót, de csak egy függõ változót tartalmazhat. Az illesztésrõl részletes statisztika készíthetõ. Grafikus képernyõn a kísérleti és számított adatok megjeleníthetõk (de a shareware verzióban nem nyomtathatók). Az eredmény egy ASCII-file-ban tárolódik, így az más programok által könnyen feldolgozható. A programcsomag akkor kezelhetõ, ha a felhasználó tud dolgozni egy ASCII-editorral.

A program részletes leírása nlreg.doc file-ban megtalálható. Ez a file 68 oldalon nyomtatható ki, vagy egy kicsinyített dokumentum kölcsönözhetõ a tanszéken. A program terjesztési módja shareware.

PROFILE egy olyan programcsomag, amely három funkciót egyesít magában: egy kiváló tudományos kalkulátor, egy adatmanipulátor oszlopokba rendezett adatokhoz és egy nemlineáris illesztõ program. Grafikus megjelenítés lehetséges, de szerény képességekkel. Számológépnek és adatmanipulátornak kiváló és könnyen kezelhetõ. Paraméterbecsléshez csak egy függõ és egy független változót enged meg, a modellt leíró függvénynek egy — 255 karakter hosszú — sorban el kell férni. Az illesztés statisztikai jellemzése lenyûgözõen okos és hasznos, jobb még a mai kereskedelmi programokénál is. Használat közben részletes segítséget kérhetünk a használható parancsokról. Nagy elõny még, hogy UNIX operációs környezetben is elérhetõ. Egy ASCII-editor ismerete nagy elõny, de nem nélkülözhetetlen.

A részletes leírás a profile.doc és a prof.hel file-okban található, amely 48 oldalon nyomtatott formában is elérhetõ. A program terjesztési módja Public Domain.

Szubjektív vélemény: Ez a programcsomag nagyon alkalmas arra, hogy egy kezdõ ezen keresztül ismerkedjen meg a számítógépek használatával. Nagyon egyszerûen kezelhetõ, de nem takarja el a felhasználó elõl magát a számítógépet. XT-n is elfogadható sebességgel dolgozik.

VALKOJDA egy BASIC forrásszöveg-gyûjtemény, a Valkó Péter, Vajda Sándor: "Mûszaki-tudományos feladatok megoldása személyi számítógéppel" címû könyv teljes példa- és eljárásanyaga. A könyvvel együtt nagyon jól lehet használni matematikai eljárások algoritmusainak megértésére, kis programmódosításokkal saját szakmai problémák megoldására. Sok eljárás egy az egyben átemelhetõ saját programjainkba.

XPL az X(PLORE) — régebben Calculus Calculator — nevû matematikai "szerszámosláda" ( ). Segítségével matematikai ötleteket és modelleket próbálhatunk ki nagyon hatékonyan, programozási ismeretek nélkül. Az analízis, az algebra, a vektor- és mátrixszámítások területén kiválóan alkalmazható. Sokrétû módon lehet grafikonokat készíteni mind kettõ, mind három dimenzióban. Tudományos, grafikus számológépnek is kiváló. Egy Pascal-szerû nyelven a felhasználó saját eljárásokat és függvényeket írhat, így a programírást kedvelõk is kiélhetik magukat. Talán a legszélesebb körben ez a program használható a kémia területén az ajánlottak közül. A számtalan elõny mellett van két hátránya is. Túlságosan kompakt, zárt, ezért az adatcsere más programokkal nehézkes. A másik hátránya, hogy sokrétûsége miatt elég kevés memória marad a feladatoknak, ezért bonyolultabb problémák megoldása nem lehetséges.

Az XPL egy kereskedelmi forgalomban lévõ programcsomag valószínûleg utolsó szabadon terjesztett béta verziója, ezért teljes leírás nincsen hozzá. A ZIP file-ban lévõ példákból a használatát gyakorlatilag meg lehet tanulni. Nagyon jó help file-ja van, mindent meg lehet találni benne, csak kicsit nehézkes. A tanszéken elérhetõ egy régebbi verzió legális példánya és annak kézikönyve. Az XPL terjesztett változatáról készült a tanszéken egy referencia kézikönyv (40 oldal), amely szabadon másolható, vagy file-ként elvihetõ WordPerfect 6.0 formában.

Szubjektív vélemény: Ennek a programnak a megtanulásával még azoknak is van esélyük megbarátkozni a számítógéppel, akik viszolyognak tõle.

PRINTGL segítségével HP-GL és HP-GL2 formájú grafikus file-okat lehet kinyomtatni közlemény kivitelben, gyakorlatilag bármilyen típusú printeren. Gyakran lehet rá szükség ábrakészítõ programok használatakor. A részletes leírás megtalálható a ZIP file-ban (*.doc file-ok, összesen kb. 55 oldal). A program terjesztési módja shareware.

GLE (GLE8BIT1.EXE és GLE8BIT2.EXE) egy szinte minden igényt kielégítõ grafikus program, amellyel kiváló minõségû ábrákat és grafikonokat lehet készíteni. Gyakorlatban a legbonyolultabb feladatok is megoldhatók vele és hatalmas adathalmazok kezelésére is alkalmas. Kettõ és három dimenzióban egyaránt használható, minden igényt kielégítõ feliratok (indexek!), sõt fantáziarajzok is könnyen készíthetõk. Segédprogramjai között található nemlineáris illesztõ, táblázatkezelõ és függvénytranszformáló is. Mindegyik használatát könnyû megtanulni. A teljes magyar betûkészlet elérhetõ, ami a kereskedelmi programok többségérõl sem mondható el. A programcsomag 32 bites változata is hozzáférhetõ az Interneten keresztül. Ez tudásban nem jobb, "csak" sokkal gyorsabb. A program elérhetõ UNIX, VMS és OS/2 operációs rendszerek alatt is.

A program (kiváló) leírása nyomtatott LaTEX formában elérhetõ a tanszéken (153 oldal) vagy hálózaton keresztül egy új-zélandi számítógépen PostScript formában (8000 Kb!). A program Public Domain terjesztésû. Telepítése külön installáló programmal történik, amely megtalálható a file-okkal együtt. Ez nem igaz a 32 bites változatra, amelynek installálása egyszerû kifejtéssel történik.

Szubjektív vélemény: Aki ezt a programot tudja használni, az gyakorlatilag minden ábrakészítési feladatot meg tud oldani, megkérdõjelezhetetlen minõséggel. E sorok írója szerint messze ez a legjobb ingyen elérhetõ grafikus program. ( És Berkesi tanár úr szerint ez a programcsomag vezet közelebb Peintler tanár úr szívéhez ).

GRAPH egy file-ban található adatokból készít ábrákat a képernyõre vagy különféle nyomtatókra. Az ábrák minõsége nem túlságosan jó, de nagyon gyorsan elkészülnek. Nem publikálásra szánt grafikonok gyors elkészítésére a program nagyon alkalmas.

A program használatát a graph.doc file-ból lehet megtanulni (kb. 12 gépelt oldal). A program jogi helyzete ismeretlen.

MATHPL az NLREG ikertestvére. A programmal matematikai függvények ábráit lehet képernyõre és lézernyomtatóra kirajzolni. Nagyon illusztratív ábrák készíthetõk vele. A programhoz teljes angol nyelvû leírás van, kinyomtatott formában is. A terjesztési mód shareware.

PCC12C egy C-fordító. Aki arra adja a fejét, hogy megtanul C-ben programozni, annak ez a program egy kincsesbánya. Kicsi, egy lemezen is elfér szõröstõl-bõröstõl és kisebb feladatok megoldására nagyon jól használható. A lefordított programok nem optimalizáltak, de ez nem nagy hátrány a tanulás idõszakában. A programhoz teljes angol nyelvû leírás van, kinyomtatott formában is. A program terjesztési módja "shareware".

THREAD egy on-line help file C-fordítók számára. A PCC12C-vel együtt nagyon jól lehet használni.

TEACH-C egy leckegyûjtemény, amelynek segítségével meg lehet tanulni a C-nyelv alapvetõ használatát.

PROFTIMO egy programgyûjtemény, amit Timo Salmi professzor készített Finnországban. Semmi más, csak egy csomó kis program mindenre, amire egy természettudományban dolgozónak szüksége lehet, pl. integrálás, statisztika, ábrakészítés, stb. És ami a lényeg: a programok mindent megmagyaráznak, amit csinálnak. Mindenhez teljes leírás található. A programok teljesen szabadon használhatóak.

Szubjektív vélemény: Ha valaki úgy érzi, hogy ideje lenne kicsit otthonosabban mozogni a számítógép alkalmazásának világában, akkor szánjon egy napot erre a programcsomagra. Élvezni fogja!

LABORPGM azokat a programokat gyûjti össze, amelyeket az elsõ melléklet részletez, vagyis az egyenesillesztõt és az egyes laborgyakorlatokhoz készített speciális programokat.

És még egy utolsó megjegyzés: a tanszék hallgatói gépein más programok is megtalálhatók (nem minden számítógépen ugyanaz). Ezeket is szabadon lehet használni, de sokukat csak azon a gépen, amelyre installálták. Ezek használatához a tanszéken minden fontosabb dokumentáció rendelkezésre áll. Néhány lényegesebb ezek közül:

Axum: professzionális, tudományos célú grafikonkészítõ és adatmanipulátor,

Borland Pascal: Pascal fordító,

ChemWindow: kémiai képletszerkesztõ (Windows program),

Grapher: ábrakészítõ,

Maple: szimbólikus matematikai probléma megoldó,

Volkov Commander: a Norton Commander teljes értékû klónja, így nem kell magyarázni,

PsiPlot: ábrakészítõ és nemlineáris illesztõ,

Spfit: spline-okat illeszt kísérleti adatokra (szabadon másolható),

TeX, LaTeX: szövegszerkesztõk (nagyon jók és szabadon másolhatók !!!!!!),

WordPerfect: szövegszerkesztõ,

Norton Utilities: segédprogramok gyûjteménye és végül

F-PROT egy víruskeresõ és irtó program. Használata finoman szólva is nagyon ajánlott! Ezt a programot kb. három havonta felfrissítjük a biztonság kedvéért. Bárki szabadon másolhatja és elviheti.

A program freeware terjesztésû.

Szubjektív vélemény: Átok reá és sok-sok vírus a lemezeibe annak, aki nem használ egy megbízható víruskeresõ és -ölõ programot!