Tárgy kód és cím
M713 Valószínûségszámítás II.
Meghirdetés
Õszi félévekben kerül meghirdetésre 3+1 bontásban.
Hallgatóság
Matematikatanár szakosoknak blokkon kívüli tárgy.
A kurzus célja
A kurzus célja elmélyülés a valószínüségszámítás módszereiben. Elõismeret: az analízis és a valószínüségszámítás elemei.
Tematika
A Csebisev-egyenlõtlenség élesítései, a Bernstejn-egyenlõtlenség. Borel-Cantelli-lemma. A nagy számok erõs törvénye magasabb momentumok létezése esetén. Az iterált logaritmus tétel. A generátor függvény definíciója és tulajdonságai, nevezetes eloszlások generátor függvényei, alkalmazás a tiszta születési folyamatra ("kihalási paradoxon"). A karakterisztikus függvény definíciója és tulajdonságai, nevezetes eloszlások karakterisztikus függvényei. Fourier-transzformáció az -térben, véges Fourier-transzformáció kiszámítása. A centrális határeloszlás-tétel bizonyítása a karakterisztikus függvény módszerrel. A centrális határeloszlás-tétel lokális alakja. Konvergencia a Poisson-eloszláshoz. Az egyszerû szimmetrikus bolyongás, Pólya tétele, arcsin-törvény. Rendezett mintákra vonatkozó határeloszlás-tételek; a Kolmogorov-Szmirnov eloszlás. A momentum generáló függvény definíciója és tulajdonságai, a Legendre-transzformáció. A nagy eltérések valószínûségei, Cramér tétele. A centrális határeloszlás-tétel élesítései: a Berry-Esseen-tétel.

A gyakorlaton az elõadás anyagához kapcsolódó feladatok megoldásával foglalkozunk. 

Irodalom
W. Feller, Bevezetés a valószínüségszámításba és alkalmazásaiba, Mûszaki Könyvkiadó, Budapest, 1978. B. V. Gnyegyenko, A. N. Kolmogorov, Független valószínüségi változók összegeinek határeloszlásai, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1951. Rényi Alfréd, Valószínüségszámítás, Tankönyvkiadó, Budapest, 1968. Székely J. Gábor, Paradoxonok a véletlen matemaikájában, Mûszaki Könyvkiadó, Budapest, 1982.