Kurzus RADIOIZOTÓPOK A KÖRNYEZETÜNKBEN Kód K471
Szak - Kredit 1
Felelős oktató dr. Novákné dr. Hajdú Éva
egyetemi docens
Számonkérés K5 vagy K3
Létszámkorlát -
Típus előadás Heti óraszám 1 Periódus tavaszi félév Javasolt félév 8.
Előfeltétel Radiokémia, K051
Teljesítés feltétele
Helyettesítő tárgy -
 
Tematika:

    A környezetünkben található radioizotópok eredete: természetes és mesterséges forrás.
    A külső, természetes eredetű sugárforrások: kozmogén radioizotópok, a földkéreg és az építőanyagok (terresztrikus sugárzás), valamint a levegő természetes radioaktivitása..
    A talaj sugárzása: a fontosabb természetes radioizotópok tulajdonságai. A magyarországi talajminták (agyag, homok) radioaktivitása. Kiemelkedően nagy természetes radioaktivitású területek a világon. Az építőanyagok természetes radioaktivitása.
    A radionuklidok mozgása a környezetben: szárazföldi (radionuklidok légköri terjedése, kiülepedése), vizi környezet (terjedés folyóvízben, állóvízben), növényvilág és állatvilág (diszkriminációs faktorok), a tápláléklánc szennyeződése.
    Az ember radionuklid felvétele.A 3H és a 14C körforgása. A primordiális radioizotópok beépülése, bejutása az élő szervezetbe: a 40K szerepe, a 238U és a 232Th bomlási sor elemei. A radonizotópok viselkedése. A 222Rn és a 220Rn az élő szervezetben, a lakáslevegőben, szabad levegőn, vizekben.
    Az ember sugárterhelésének mértéke természetes forrásokból.
    Radioizotópok mesterséges forrásai környezetünkben: nukleáris kísérletek, orvosi alkalmazások, az atomreaktorok normál üzemmódja, reaktorbalesetek (Nemzetközi Nukleáris Esemény Skála, beavatkozási szintek veszélyhelyzetben). A paksi reaktor normális üzemvitele során a kibocsátások mértéke.
    Radioaktív hulladékok elhelyezése: átmeneti és végleges tárolók. A hulladéktárolók létesítésével kapcsolatos problémák Magyarországon és a világon.
    Környezetellenőrzési lehetőségek.