Kurzus Zeolitkémia Kód K425
Szak (szabadon választható szakmai /C/ kurzus) Kredit 2
Felelős oktató Dr. Kiricsi Imre
egyetemi tanár
Számonkérés K5 vagy K3
Létszámkorlát 5 - 25 fő
Típus előadás Heti óraszám 2 Periódus tavaszi félév Javasolt félév lásd mintatanterv
Előfeltétel K076
Teljesítés feltétele -
Helyettesítő tárgy -
 
Tematika:

    A természetes zeolitok keletkezése, összetétele, előfordulása, kitermelése. Szintetikus zeolitok, alapvető típusaik szintézise. Az ionpozíciók, a zeolitok mint ioncserélők, tipikus ioncsere izotermák. A szilárd fázisú ioncsere. A zeolitok molekulaszűrő tulajdonsága, zeolit-adszorbensek és alkalmazásaik.
    A zeolitok módosításának lehetőségei. A dealuminálás, célja, módszerei, jelentősége. A dealuminálási reakciók mechanizmusa, szerkezeti változások.
    A zeolit-katalizátorok tulajdonságai, a zeolitok savassága, bázikussága. A katalizátorok jellemzése röntgendiffrakciós, infravörös- és ultraibolya-látható-spektroszkópiás és NMR-spektroszkópiás módszerrel. Zeolitok által katalizált karbniumionos mechanizmusú átalakulások. Bifunkciós zeolit-katalizátorok és ipari alkalmazásuk lehetőségei. Az alakszelektív katalitikus hatás és ipari alkalmazási lehetőségei.
    Zeolitszerkezetű anyagok, alumínium-foszfátok, sziliko-alumínium-foszfátok, fém-szilikátok előállítása, jellemzése, katalitikus tulajdonságaik.

Irodalom:

  1. B.Nagy J. - Bodart, P.- Hannus I. - Kiricsi I.: Synthesis, characterization and use of zeolitic microporous materials, DecaGen Ltd., Szeged, 1998