Tematika:
A kapcsolt (hyphenated) technikák kettő vagy több műszer összekapcsolásával kapott olyan mérőberendezések, amelyek összekapcsolásuk révén az egyes egységek által szolgáltatottaknál teljesebb vagy jobb paraméterű analitikai információt nyújtanak. A leggyakrabban alkalmazott kapcsolt technikák két elválasztási technika, két spektroszkópiai technika vagy egy elválasztási és egy spektroszkópiai technika kombinációjaként adódnak.
A kurzus anyaga a kapcsolt műszerek interfész-kialakításának problémáival, a megfelelő üzemelési körülményekkel, a kapcsolással létrejött új analitikai módszerek jellemzésével valamint azok alkalmazási lehetőségeivel foglalkozik.
A lehetséges műszer-kombinációk közül azok kerülnek majd bemutatásra, amelyek már a gyakorlatban is bizonyították hasznosságukat. Így elsősorban a gáz- illetve folyadékkromatográfia tömegspektrometriás (GC-MS, LC-MS), optikai emissziós (GC-AES, LC-AES), magrezonancia spektroszkópiás (GC-NMR, LC-NMR) vagy Fourier transzformációs infravörös spektroszkópiás (GC-FTIR, LC-FTIR) detektorokkal való kombinációját és ezek alkalmazását mutatjuk be. A spektroszkópiai technikák összekapcsolásával létrejött módszerek közül az MS-MS, és az atomspektrometria tandem módszerei (pl. ETV-ICP-MS/AES, ICP-GD-MS) kerülnek majd ismertetésre.
|