Tematika:
A tantárgy célja: fizikai-kémiai törvények alkalmazása szerves anyagok a környezeti hatásaira, átalakulására, transzportjára.
Anyagszerkezeti alapismeretek. A termodinamika alapjai, referencia és standard állapot, ideális és reális állapotok, fázisátalakulások és kémiai reakciók.
Gőznyomás: hőmérsékletfüggés, szilárd-gőz és folyadék-gőz egyensúly, a gőznyomást meghatározó tényezők. Gőznyomás meghatározása, becslése.
Oldhatóság vízben: szilárd, cseppfolyós és gáznemű anyagok oldása. Hőmérsékletfüggés. Az oldás részfolyamatai. Az oldhatóság becslése.
Levegő-víz megoszlás. Henry-törvény. Hőmérséklet és a só hatása. A kisérleti meghatározás módszerei.
Szerves anyag-víz megoszlás, n-oktanol-víz megoszlási hányados. A megoszlási hányados kapcsolata a kémiai szerkezettel, a megoszlási hányados becslésének módszerei szerkezeti és csoportadditivitási hozzájárulásokból.
Szerves savak és bázisok, aciditási együttható, megoszlási viselkedés. Kémiai szerkezet és az aciditás. A pKa becslése.
Diffúzió. Fick-törvények. A molekuláris és turbulens diffúzió alapjai.
Kémiai átalakulási folyamatok, az átalakulás kinetikai vonatkozásai, oxidációs és redukciós reakciók.
A légkörkémia alapjai. A levegőszennyezés természetes és mesterséges forrásai. Fotokémiai láncreakciók. Nitrogén-oxidok, nitrit-gyök, kén és halogéntartalmú vegyületek reakciói a légkörben. A légköri szennyeződés hatása. Fotokémiai szmog.
Fotokémia átalakulások. Szerves anyagok közvetlen és közvetett fotolízise vízben. Részecskék hatása a fotolitikus reakcióra.
|