Tematika:
Tudománytörténeti áttekintés, a szerves vezető polimerek csoportosítása.
Az elektronvezető polimerek (EP) általános jellemzése.
Az EP előállítása, a kémiai és elektrokémiai polimerizáció. Az elektropolimerizáció eljárásai. Vizes és nemvizes közegu elektropolimerizáció. Az oldószer és a vezetősó hatása az EP szintézisében. Anion beépítése az EP-be.
Különböző monomerek elektrokémiai polimerizációjának sajátságai. Szubsztituensek hatása.
Az EP fizikai sajátságai, vezetési tulajdonságok. Az EP redoxi sajátságai. Az elektrokémiai ún. doping és undoping jelensége és értelmezése. Elektrooptikai tulajdonságok.
Az EP anódos és katódos átalakításai, a redoxi sajátságok értelmezése. A polaron-bipolaron modell. Az EP redoxi mechanizmusai. Szimmetria és hiszterézis az EP redoxi viselkedésében. Túloxidáció és degradáció.
Az EP vizsgálati módszerei. In situ kombinált méréstechnikák. In situ spektroszkópia (UV-látható, IR, ESR), elektrokémiai kvarckristály mikromérleg (EQCM), lézersugár-elhajlás (LBD), in situ vezetésmérés (ISC) elve, megvalósítása és eredményei.
Az EP alkalmazásai. A szigetelő, félvezető és elektronvezető tulajdonságok felhasználási lehetőségei. Bevonatok, elektrokatalizátorok, elektrokémiai áramforrások, elektronikai alkatrészek, fényemittáló eszközök, szenzorok kialakítása EP alkalmazásával. Enzimatikus szenzorok, gázérzékelők.
|