Tematika:
A protonálódási és a komplexstabilitási állandók meghatározására szolgáló kisérleti módszerek rövid áttekintése. Az egyes kisérleti módszerekhez kapcsolodó egyenletek ismertetése, a számolási módszerek közös vonásai. A Bjerrum-féle képződési függvény és az anyagmérleg-egyenletek.
A potenciometria, ezen belül a pH-metria, mint kisérleti módszer. Az üvegelektród müködési elve. Eltérések az üvegelektród működésében erősen savas ill. lúgos közegben, a diffúziós potenciál. A pH-mérő berendezés kalibrálása. Az ekvivalencia pont meghatározása Gran-módszerrel, számítógépi megoldás. A paraméterbecslő eljárásokról általában.
A Bjerrum-féle képződési függvényen és az anyagmérlegen alapuló protonálódási állandó és stabilitási állandók meghatározási módszerei. Statisztikai meggondolások a pK ill. stabilitási állandók meghatározása során.
A spektrofotometria alkalmazása protonálódási és komplexképződési folyamatok tanulmányozásában. A JOB-módszer alkalmazása. A részecskék számának meghatáro-zására szolgáló módszerek. Stabilitási állandók meghatározására szolgáló grafikus és számítógépi módszerek.
|
Irodalom:
- Beck Mihály: Komplex egyensúlyok kémiája, Akadémiai Kiadó 1965.
- Burger Kálmán: Coordination Chemistry: Experimental Methods, Akadémiai Kiadó,
Budapest 1973.
- Computational methods for the determination of formation constants, Ed. D. J. Legett,
Plenum Press, New York and London, 1985
|