Tematika:
A radioaktív bomlások statisztikus jellege. A radioaktív bomlások kinetikája. Radioaktív keverékek. Összetett radioaktív bomlás: elágazó bomlások, bomlási sorok.
Az orvosi diagnosztikában és terápiában leggyakrabban alkalmazott radioizotópok bomlássémáinak értelmezése, a bomlásokat kísérő sugárzások energiáinak kiszámítása. Szempontok a megfelelő detektortípus kiválasztásához.
A folyadékszcintillációs detektálás, a kioltás jelensége. Quench korrekciós technikák és alkalmazásuk. Szcintillációs koktélok, mintaelőkészítés LSC méréshez. A Cserenkov sugárzás alkalmazása az LSC méréstechnikánál.
A félvezető detektorok működése, alkalmazásuk előnyei és felhasználási lehetőségei.
A gamma-spektroszkópia lényege, gamma-spektrumok szcintillációs és félvezető detektorral. A spektrumok kiértékelése.
A radioaktív izotópok diagnosztikai és terápiás célú felhasználásának alapja.
Radioizotópos indikálás - nyomjelzés. A nyomjelzéstechnika alapjelenségei: izotóphígítás, izotópcsere, izotópeffektusok. Radioimmunológiai módszerek (RIA). Jelzett vegyületek szintézise (pl. tríciálás, jódozás).
Sugárhatáskémiai alapok. A víz radiolízise.
Dózisfogalmak értelmezése, mértékegységeik, átszámításaik. A legfontosabb doziméter típusok.
A sugárzások biológiai hatásainak összefoglalása. Determinisztikus és sztochasztikus hatások. Kritikus szervek. Dózis-hatás görbék, értelmezésük. A radioizotópok egészségügyi felhasználásából eredő dózisterhelések.
Mesterséges magátalakítások: a magreakció. A magreakciók jelölése, a hatáskeresztmetszet értelmezése, egysége. A gyakorlati szempontból jelentős magreakciók ismertetése. Felaktiválás, a keletkező radioizotóp aktivitásának időbeli változása. A maghasadás elmélete.
Az atomreaktorok típusai, működésük. A paksi atomreaktor.
Munka nyitott radioaktív izotópokkal. Az izotóplaboratóriumok. Orvosi izotóplaboratóriumok osztályozása a tevékenység típusa és az osztályozási alapmennyiség szerint. Az orvosi izotóp-laboratóriumokra vonatkozó általános és különleges követelmények. A sugárvédelem célja, alapelvei.
A radioaktív hulladék fogalma, csoportosítása. A radioaktív hulladékok gyűjtése, átmeneti és végleges tárolása.
|