Tematika:
A fémorganikus kémia fogalma. Történeti áttekintés, szakirodalom. Laboratóriumi módszerek a fémorganikus kémiában. A fém-szén kötés típusai.
A Li organikus vegyületek előállítása, szerkezetük, tulajdonságaik. Használatuk a szerves kémiai szintézisekben. A 'nehéz' alkáli fémek szerves vegyületeinek előállítása, szerepük a szerves szintetikus munkában, gyökionos származékaik.
A Mg szerves származékai. A Grignard komplex előállítása, tulajdonsága. Oldatbeli viselkedése, a Schlenk egyensuly. Használata a szerves kémiai szintézisekben.
A Zn és Cd szerves származékai. Előállítás, szerkezet, szerves szintetikus felhasználásuk, reakció képességük, szelektivitásuk.
A Hg szerves származékai. Előállítás,, szerkezet, tulajdonság, kémiai reaktivitás. A szolvomerkurálás jelensége. A Hg organikus vegyületek élettani hatása.
A B szerves származékai. Előállítás, tipusai. A hidroborálás jelentősége. Szerves bórsavak, amino-organoboránok. Speciális organobór vegyületek, a karbaboránok.
Az Al organikus származékai. Szerkezetük, az elektonhiányos, többcentrumú kötésrendszer. Felhasználásuk szerves laboratóriumi szintézisekben. Ipari jelentőségük és felhasználásuk.
Organo-tallium vegyületek jelentősége.
Szilíciumorganikus vegyületek tipusai, előállításuk, kémiai viselkedésük. A Si-C kötés reaktivitása. Ipari alkalmazásuk. Különleges Si-organikus vegyületek.
Az Sn szerves származékai, előállítás, szerkezet, reakciók. Felhasználásuk laboratóriumban, az iparban. Az Pb szerves származékai.
Az As(III) és az As(V) szerves származékai. Előállításuk, szerkezetük, élettani hatásuk.
A Se szerves származékai, előállításuk, használatuk szerves szintetikus lépésekben.
A Cu szerves származékai, előállítás, szerkezet. A Gilman reagens és használata a szerves szintézisekben.
Az átmeneti fémek s-kötésű szerves származékai. Előállítási lehetőségek, stabilitás, kötéserősség. Alkenil és aril származékok.
Az átmeneti fémek karbén vegyületei: a Fischer és Schrock karbén komplexek. Előállítás, szerkezet, kémiai reakciók. Az átmeneti fémek karbonil komplexei: előállítás, szerkezet, tulajdonság.
Átmeneti fémek vegyületei telítetlen szerves vegyületekkel. A kötés jellege, a 18 vegyértékelektronos szabály és a kivételek. A vegyületek a szerves ligandumok alapján: h2-, h3-, h4-, h5-, h6- és h8-ligandumos vegyületek típusai, előállításuk, szerkezetük, kémiai tulajdonságaik, reakcióik. Felhasználásuk a szerves szintézisekben.
Fémorganikus vegyületek az átmeneti fémkomplexekkel katalizált reakciókban: hidrogénezés, hidroformilezés, izomerizáció, oligomerizáció, polimerizáció.
|