Tematika:
Az atmoszféra kémiája. A Föld és légkörének összetétele. A Föld energiaháztartása és globális felmelegedésének ("üvegházhatás") problémája. A sztratoszférában lejátszódó folyamatok: az ózonréteg kialakulása, szerepe. A freonok és nitrogén oxidok szerepe az ózonréteg koncentrációjának csökkenésében, az Antarktisz fölötti "ózonlyuk". A savas esők kialakulása és környezeti hatásai. Az atmoszféra szilárd szennyezői. A szmogképződés mechanizmusa, hatásai.
A hidroszféra szerepe, egyensúlyi folyamatok a hidroszférában. A hidroszféra szennyezői. A szennyezők terjedése és várható hatásai. A természetes vizek eutrofizációja.
A litoszféra összetétele, funkciói. A mállási folyamatok a litoszférában. A talaj kémiája: tulajdonságai, talajvíz, talajlevegő, szervetlen és szerves alkotók és tulajdonságaik. A talajok szennyezői. Kölcsönhatás a litoszféra, a hidroszféra valamint az atmoszféra között. A természeti környezet antropogén terhelése.
Diszperz rendszerek és határfelületek jelentősége környezetünkben. Szilárd/gáz határfelületek: a környezetre káros anyagok szorpciója hidrofil és hidrofób felületeken. Szilárd/folyadék határfelületek: elektrolit-adszorpció és ioncsere talajokban. Makromolekulák kölcsönhatása szilárd szennyezésekkel, polimeradszorpció, flokkuláció. Környezetre káros anyagok felületaktivitása, szolubilizációja és transzportja talajokban. Koherens rendszerek szerkezete, porozitása.
|
Irodalom:
- Papp S. R. Kümmel: Környezeti kémia (egyetemi segédkönyv) Tankönyvkiadó, Budapest, 1992
- Moser M. - Pálmai Gy: A környezetvédelem alapjai (egyetemi tankönyv) Tankönyvkiadó, Budapest, 1992
- Halász J. - Hannus I. - Kiricsi I.: Környezetvédelmi technológia JATEPress Kiadó, Szeged, 1999
|