Tematika:
1. Határfelületi feszültség mérése sztalagmométeres méréstechnikával folyadék-gáz és folyadék-folyadék határfelületeken. Kapilláraktív és felületaktív anyagok (alkoholok és tenzidek) felületi feszültség csökkentő hatásának vizsgálata a koncentráció függvényében, kritikus micellaképződési koncentráció meghatározása. A folyadék/gáz, folyadék/folyadék határfelületi adszorpciós izoterma számítása a Gibbs adszorpciós izotermaegyenlet segítségével. A molekulák felületigényének kiszámítása az adszorpciós monomolekulás rétegben.
2. Monomolekulás filmek előállitása Pockels módszerével. A molekulák felületigényének kiszámítása a kompakt oldhatatlan monorétegben. A Langmuir filmmérleg használatának bemutatása, -A diagrammok felvétele és elemzése.
3. Gőzadszorpció. Automata gáz- és gőzadszorpciós készülék, mérési módszer bemutatása. Fajlagos felület és mikropórus térfogat számítása BET és t-módszerrel.
4. Adszorpció híg oldatokból. Festék adszorpciós izotermájának felvétele cellulóz felületen, koncentráció meghatározás spektrofotometriával. Az adszorpciós izoterma kiértékelése Langmuir modellel. Faljagos felület számítása a monomolekulás borítottság alapján. Az adszorpciós egyensúlyi állandó, valamint a szabadentalpia-változás számítása.
5. Elektrokinetikai jelenségek (elektroforézis). Elektrokinetikai potenciál számítása makroelektro-forézis kísérlet alapján. Papírelektroforézis. A felületi töltéssűrűség pH-függésének számítása változó felületi töltésű fémoxid adszorbensek és a disszociációfók pH-függésének számítása természetes és szintetikus polielektrolitok esetében.
6. Részecskeméret eloszlás meghatározása. Ülepedés folyadékközegből gravitációs térben, Andreasen pipettás méreteloszlás meghatározási módszer. Polimerek molekulatömegének meghatározása ultracentrifugás szedimentációs vizsgálat alapján. Aggregációs folyamat nyomonkövetése dinamikus lézer fényszórásmérő berendezéssel történő részecskeméret-eloszlás meghatározásával.
7. Szolok, szuszpenziók előállitása, kolloid stabilitásuk vizsgálata. Szolok előállítása kémiai kondenzációs módszerekkel. Szolok koaguláltatása elektrolitokkal, a koaguláló érték meghatározása. A hatodik hatvány-törvény és a szabálytalan sorok szabályának vizsgálata. Szolok tisztítása, koncentrálása, dialízis, ultraszűrés segítségével. A Weimarn szabály vizsgálata: a primer részecskeméret függése a relatív túltelítettség fokától, homogén nukleáció. A pH, elektrolitok, felületaktív anyagok, kismolekulájú diszpergátorok, nagymolekulájú polielektrolitok és a diszperzióközeg hatásának vizsgálata szuszpenziók kolloid stabilitására. A stabilitási és aggregációs zónák megkeresése.
8. Emulziók előállítása, emulziójelleg meghatározása, jelleg megváltoztatása átcsapással. In situ emulgeálás. Az emlugeátor-koncentráció hatása az emulzióstabilitásra. Mikroemulziók előállítása, a mikroemulziós fázis tartományának vizsgálata a fázisdiagramon.
9. Asszociációs kolloidok oldatainak vizsgálata. A kritikus micellaképződési koncentráció meghatározása konduktometriával és fluoreszkáló jelzőanyag szolubilizáltatásával, fluoreszcencia-intenzitás növelése micelláris közegben, ennek analitikai alkalmazhatósága. Szolubilizáció vizsgálata (koncentráció-meghatározás sav-bázis titrálással): a szolubilizációs kapacitás meghatározása.
10. Polielektrolitok oldatok belső surlódása, stabilitása. pH-függő viszkozitás mérése Höppler viszkoziméterrel, Ostwald-féle kapilláris viszkoziméterrel, az izoelektromos pont meghatározása. Az izoelektromos pont meghatározása alkoholos destabilizálással.
11. Koherens rendszerek vizsgálata. Tömény szuszpenziók és polimer oldatok, gélek reológiája. Folyásgörbék meghatározása rotációs viszkozimáterrel. A folyásgörbék kiértékelése: viszkozitás, plasztikus viszkozitás, Bingham-féle folyáshatár meghatározása. A reológiai paraméterek függése a szuszpenzió ill. gél töménységétől. Peptizálószerek hatásának vizsgálata a koherens rendszerekben.
12. A nedvesedés vizsgálata. Peremszög meghatározása.
13. A kolloidkémiai tanszéken folyó kutatómunka, a kutatólaboratóriumok és a kutatásban alkalmazott mérőberendezések, vizsgálati módszerek összefoglaló bemutatása.
14. Talajok kolloidtulajdonságainak vizsgálata. A talaj pH, szervesanyagtartalom, ioncserekapacitás meghatározása, a szerkezetképző hajlam és vízáteresztőképesség vizsgálata.
|