Kurzus Kémiai technológia Kód K076
Szak (vegyész, klinikai kémikus, kémiatanár kötelező) Kredit 3
Felelős oktató Dr. Kiricsi Imre
egyetemi tanár
Számonkérés K5
Létszámkorlát nincs
Típus előadás Heti óraszám 3 Periódus tavaszi félév Javasolt félév 6 (lásd mintatanterv)
Előfeltétel K071 kredit teljesítése
Teljesítés feltétele -
Helyettesítő tárgy nincs
 
Tematika:

    A vegyipar alapanyagai, energiaellátása, környezeti ártalmai és környezetvédelmi feladatai; a vegyiüzemek felépítése.
    A szervetlen kémiai ipar fontosabb eljárásai; ipari- és ivóvízek előkészítése, víztisztítás, szennyvíztisztítás. A kősó kémiai technológiája: szódagyártás, alkáliklorid-elektrolízis, sósavgyártás; a nitrogén-, kén- és foszforipar fontosabb eljárásai: ammóniaszintézis, salétromsavgyártás, kénfeldolgozás, kénsavgyártás, nitrogén- és foszfor és kálium-műtrágyák előállítása. Szénfeldolgozás: szénlepárlás, szénelgázosítás; szintézisgázok gyártása szén- és szénhidrogén-bázison. Szilikátipari technológiák: kerámiák, üvegek, tűzálló anyagok előállítása, cementgyártás. Metallurgia: vas- és acélgyártás, alumíniumtechnológiák (timföldgyártás, timföldelektrolízis), speciális fémek előállítása.
    Szerves kémiai alapanyagok és közbensőtermékek technológiája. A kőolaj és a földgáz termelése. primer kőolajfeldolgozás. A petrolkémiai ipar: krakkeljárások, reformálás, izomerizáció, kéntelenítés, alkilezés, motorhajtóanyagok és kenőolajok előállítása. Szintetikus motorhajtóanyagok szénbázison: direkt- és indirekt széncseppfolyósítás. Az acetilén, az olefinek, és az aromások előállítására, kinyerésére szolgáló technológiák. A vinil-monomerek (vinil-klorid, akrilnitril, vinil-acetát, sztirol, viniléterek) előállítása. Iparilag fontos alkoholok, aldehidek, ketonok, karbonsavak, észterek, halogénszármazékok, aminok, nitro- és szulfovegyületek előállítása.
    Szerves kémiai végtermékek: gyógyszerek, növényvédőszerek ipari előállításának általános elvei. Műanyagtechnológiák: polimerizációs, poliaddiciós és polikondenzációs műanyagok előállítása, feldolgozása; elasztomerek, természetes és mesterséges eredetű műszálak kémiai technológiája. Mezőgazdasági és biokémiai ipari technológiák: cellulózfeldolgozás, cukorgyártás, fermentációs eljárások.

Irodalom:

  1. Hannus I. - Halász J. - Fejes P.: Kémiai technológia (egyetemi jegyzet) JATE Kiadó, Szeged, 1990
  2. Gerecs Á.: Bevezetés a kémiai technológiába (egyetemi tankönyv) Tankönyvkiadó, Budapest, 1991
  3. K. Weissermel - H.J. Arpe: Ipari szerves kémia (egyetemi tankönyv) Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 1993