Kurzus Radiokémia Kód K051
Szak (vegyész, klinikai kémikus, kémiatanár kötelező) Kredit 2
Felelős oktató Dr. Erdőhelyi András
egyetemi tanár
Számonkérés K5
Létszámkorlát -
Típus előadás Heti óraszám 2 Periódus őszi félév Javasolt félév 3. (lásd mintatanterv)
Előfeltétel K001 kredit
Teljesítés feltétele -
Helyettesítő tárgy -
 
Tematika:

    A radioaktivitás felfedezése. A legfontosabb események a magfizika, magkémia területén a múlt században.
    Az atommag felépítése. Izotópok, izotónok, izobárok. Az atommag mérete, sűrűsége, kötési energiája, a kötési energia kiszámítása. A magerők jellemzése. Magmodellek. Stabilis és instabilis nuklidok.
    A radioaktív bomlás. A radioaktív bomlás során felszabaduló energia: Q-egyenlet. A bomlástörvény. A bomlási állandó, a felezési idő és az átlagos élettartam értelmezése. Az aktivitás definíciója, mértékegységei, átszámításuk.
    Néhány példa a bomlatlan atommagok és az aktivitás időbeli változására, az adott tömegű radioaktív preparátum aktivitásának, az aktivitás időbeli változásának kiszámítására.
    A radioaktív bomlások fajtái. Izomer átalakulások, a belső konverzió jelensége, belső konverziós együttható. Béta bomlások (b- bomlás, b+ bomlás és elektronbefogás); a béta bomlásokkal keletkező sugárzások energiaspektruma. Az alfa bomlás. A fontosabb radioizotópok bomlássémáinak értelmezése.
    A radioaktív bomlásokat kísérő sugárzások (a-sugárzás, b- és b+ -sugárzás, fotonsugárzások) és az anyag kölcsönhatásai. A sugárzások elnyelődésére vonatkozó abszorpciós törvény értelmezése, hatótávolság. Néhány példa az abszorpciós törvény alkalmazására.
    A radioaktív preparátumok detektálásának alapelvei. Detektortípusok. A szcintillációs detektor és a gáztöltésű (ionizációs kamra, proporcionális cső, Geiger-Müller cső) detektorok működése. A folyadékszcintillációs méréstechnika alapja.
    A mérési hatásfokot meghatározó tényezők, az aktivitás és a mérési hatásfok meghatározásának lehetőségei.
    Néhány dozimetriai alapfogalom (elnyelt dózis, egyenérték dózis, effektív dózis), mértékegységek. A természetes sugárterhelés mértéke, fő forrásai Földünkön.
    A radioizotópok felhasználásának lehetőségei nyomjelzésre, sugárforrásként és energiatermelésre. Az atomreaktorok működésének alapelvei.
    Radioizotópok alkalmazása analitikai (az izotóphígítás elve, radiometrikus titrálások - titrálási görbék) célokra.
    A sugárvédelem célja. Munka radioaktív izotópokkal.