Kurzus Fémes elemek kémiája laboratórium Kód K028
Szak (vegyész, klinikai kémikus, kémiatanár kötelező) Kredit 3
Felelős oktató Dr. Gajda Tamás
egyetemi docens
Számonkérés G5
Létszámkorlát 100
Típus laboratóriumi gyakorlat Heti óraszám 4 Periódus őszi félév Javasolt félév lásd mintatanterv
Előfeltétel Nemfémes elemek kémiája kreditek: K021, K027
Teljesítés feltétele K023 párhuzamos felvétele
Helyettesítő tárgy nincs
 
Tematika:

    A gyakorlat célja a szervetlen kémiai anyagismeret megszerzése.
    Heti 1 szemináriumi óra keretében a gyakorlatok elvégzésekor tapasztalt fizikai és kémiai sajátságok értelmezése történik, különös tekintettel az elméleti előadásokon tárgyalt összefüggések gyakorlati alkalmazására. A szemináriumi órákon nagy hangsúlyt kap a szervetlen kémia (elmélet és gyakorlat) elsajátításához nélkülözhetetlen kiegészítő ismeretek (pl. szervetlen kémiai egyenletek felírásának) készségszintre való fejlesztése.
    További feladatok a gyakorlat során: gyakorlatok elején, a tematikának megfelelően, 15 perces (8 db) vagy 45 perces (2 db) dolgozat formájában történik az elsajátított anyag számonkérése. A félév során 3 alkalommal ismeretlen iontartalmú oldatok azonosítása (2 alkalommal 5 db. kémcsőben egy-egy meghatározandó ion, 1 alkalommal 3 db. kémcsőben 3-4 meghatározandó ion).
    2 db. kisebb szerelési munkát is igénylő preparatív feladat egyéni elvégzése.
    Az alkáli- és alkáliföldfémek: Az elemek tulajdonságai (lángfestés, redukáló sajátság, égés, amalgámok). Alkáli- és alkáliföldfém-vegyületek előállítása és tulajdonságai (nátrium-karbonát előállítása (Solvay), az alkáliföldfém-karbonátok hőbontása, a habarcs kötése, a klórmész. Az alkáli- és alkáliföldfémek csapadék- és komplexképzőképződési reakciói.
    A d-mező fémei: Az átmentifémek általános tulajdonságainak áttekintése. Az elemek előállítása (redukció szénnel, hidrogénnel, cementálás) és tulajdonságaik (átmenetifémek reakciója oxigénnel, átmenetifémek oldódása savakban ill. lúgokban). Példák az átmenetifémek vegyértékváltó tulajdonságára, az egyes oxidációs állapotok megjelenési formái vizes oldatokban. Az átmentifémionok hidrolízise, ill. reakciói nátrium-hidroxiddal és ammónia vizes oldatával. Az átmenetifémek szulfidjai. Peroxidok, peroxokomplexek. Az átmenetifémek (pszeudo)halogenidvegyületei (F-, Cl-, I-, CN-, SCN-), Redoxireakciók jodid- ill. cianidionokkal: az alacsonyabb oxidációs állapot stabilizálása. Az átmenetifémek legmagasabb oxidációs állapotainak (V(V), Cr(VI), Mo(VI), W(VI), Mn(VI), Mn(VII)) oxovegyületei. Az oxidok előállítása és tulajdonságai, az oxoanionjaik előállítása. (A kálium-manganát(VI) előállítása)
    Izo- és heteropolimetallátok. A (poli)oxoanionok redoxi- és csapadékos reakciói. Az átmeneti-fémionok egyéb reakciói (Fe(II)- ill. Fe(III)ionok reakciói (acetáttal, a berlini- ill. Turnbull-kék csapadék), a buirett-próba, cukrok ill. aldehidek kimutatása: a Fehling-reakció és az ezüsttükör-próba, az Ag(I)-komplexek stabilitásának összehasonlítása, az ezüst-halogenidek fényérzékenysége, szerves reagensek alkalmazása átmenetifémionok kimutatására (2,2'-bipiridil, dimetil-glioxim, ditizon).

Irodalom:

  1. Lengyel Béla: Általános és szervetlen kémiai praktikum, Nemzeti Tankönyvkiadó, 1990.
  2. Gajda T.- Gyurcsik B.: Szervetlen kémiai kísérletek, JATEPress, 2001.