Kurzus Fémes elemek kémiája Kód K023
Szak (vegyész, klinikai kémikus, kémiatanár kötelező) Kredit 3
Felelős oktató Dr. Kiss Tamás
egyetemi tanár
Számonkérés K5
Létszámkorlát 100 fő
Típus előadás Heti óraszám 2 Periódus őszi félév Javasolt félév 3. (lásd mintatanterv)
Előfeltétel Nemfémes elemek kémiája kreditek: K021 és K027
Teljesítés feltétele Fémes elemek kémiája laboratórium, K028 párhuzamos felvétele
Helyettesítő tárgy nincs
 
Tematika:

    A fémes elemekre vonatkozó anyagismereti alapok elsajátítása, az elemek és fontosabb vegyületeik előfordulásának, tulajdonságainak és gyakorlati jelentőségüknek megismerése.
    A fémek általános jellemzése, fizikai és kémiai tulajdonságaik. A fémek sávelmélete. A fémek előfordulása, legfontosabb ásványok, ércek. A fémek előállításának általános módjai. A fémek felhasználása: általános elvek és speciális lehetőségek. A fémes kötés, fémrácstípusok, ötvözetek. Komplex vegyületek, képződésük, stabilitásuk. A komplexképződési egyensúlyt befolyásoló tényezők. A koordinatív kötés. Koordinációs szám és térszerkezet. Izoméria a komplexek körében. A komplexek spektrális és mágneses sajátságai. A kristálytér- és a ligandumtér-elmélet alapjai. Az átmenetifémek vizes oldatainak kémiája.
    Átmenetifém-hidridek, -halogenidek és pszeudohalogenidek. Átmenetifém-oxidok és -hidroxidok. Hidroxokomplexek és aminkomplexek. Átmenetifém-cianidok és -karbonilok. Klaszterek. Az átmenetifémek általános jellemzése.
    Az alkálifémek általános és részletes jellemzése. Az alkálifémek legfontosabb vegyületei. Rosszul oldódó alkálifém-vegyületek. Az alkáliföldfémek általános és részletes jellemzése. A legfontosabb alkáliföldfém-vegyületek. Az alkálifémek és -földfémek lángfestése.
    A titán, a cirkónium, a hafnium és vegyületeik. A vanádium, a nióbium, a tantál és vegyületeik. A króm, a molibdén, a volfrám és vegyületeik. Izopolisavak és heteropolisavak, és analitikai jelentőségük. A mangán, a technécium, a rénium és vegyületeik. A vas és vegyületei. A kobalt, a nikkel és vegyületeik. A platinafémek és vegyületeik. A réz, az ezüst, az arany és vegyületeik. A cink, a kadmium, a higany és vegyületeik.
    A lantanoidák és vegyületeik. A aktinoidák és vegyületeik. A transzaktinoidák. Az atomenergia hasznosítása.
    Az elemorganikus vegyületek legismertebb képviselői, a fémionok biológiai hatásai.

Irodalom:

  1. Greenwood-Earnshow: Chemistry of the Elements, Second Edition, Butterworth-Heinemann, Oxford, 1997. Magyar fordítása: Az elemek kémiája, Nemzeti Tankönykiadó, 1999.
  2. Csányi László-Császár József: A szervetlen kémia alapjai, 2. kiadás, JATE Press, Szeged, 1997.
  3. Shriver-Atkins-Langford: Inorganic Chemsitry, second Edition, Oxford University Press, Oxford, 1994.
  4. Lengyel Béla-Proszt János-Szarvas Pál: Általános és szervetlen kémia, 5. kiadás, Tankönyvkiadó.