Kurzus Általános kémia Kód K001
Szak (vegyész, klinikai kémikus, kémiatanár, vf.-operátor kötelező) Kredit 3
Felelős oktató Dr. Rauscher Ádám
egyetemi docens
Számonkérés K5
Létszámkorlát nincs
Típus előadás Heti óraszám 3 Periódus őszi félév Javasolt félév 1. (lásd mintatanterv )
Előfeltétel nincs
Teljesítés feltétele K006 és K002 párhuzamos felvétele
Helyettesítő tárgy nincs
 
Tematika:

    Az anyagi rendszerek és állapotuk leírása. Az anyag és anyagi rendszerek osztályozása. A kémiai összetétel törvényei. Avogadro törvénye, az anyagmennyiség fogalma. A relatív atomtömeg és a relatív molekulatömeg fogalma. A sztöchiometria elemei. Vegyjel, kémiai képlet, kémiai egyenlet. Sztöchiometriai vegyérték, kötésrend, oxidációs szám. A vegyületek csoportosítása. A kémiai reakciók osztályozása. A nevezéktan elemei.
    Halmazállapotok. Gázok. Tökéletes és reális gázok állapotegyenletei. A kinetikus gázelmélet. A molekulák sebességeloszlása. Ideális gázelegyek. Folyadékok. Szilárd anyagok Oldatok, oldhatóság. Ideális oldatok. Híg oldatok törvényei: ozmózis, tenziócsökkenés, fagyáspontcsökkenés, forráspont-emelkedés. A relatív atomtömeg és a relatív molekulatömeg meghatározása.
    Termokémiai alapfogalmak. Termokémiai egyenletek. A reakcióhő. Hess-tétele.
    A reakciókinetika törvényei. Reakciósebesség. A sebességi törvény és a reakciórend. A hőmérséklet hatása a reakciósebességre. Katalízis.
    Kémiai egyensúlyok. A reakciókörülmények hatása az egyensúlyra. Homogén egyensúlyok. Elektrolitoldatok egyensúlyai. Elektrolitos disszociáció. A disszociációfok. Gyenge elektrolitok disszociációs egyensúlya, a pH. Sav-bázis elméletek. Sók vizes oldataiban beálló egyensúlyok. Sav-bázis indikátorok. Pufferoldatok. Heterogén egyensúlyok. Termikus egyensúlyok. Oldhatósági egyensúly.
    Elektrokémia. Elektrolitoldatok vezetése, ionvándorlás, ionmozgékonyság. Az átviteli szám. Galváncellák jellemzése. Az elektródok jellemzése. Elektrolízis. Faraday-törvényei. Elektrolitos polarizáció.
    Az atom felépítése. Általános törvényszerűségek. Az atomok szerkezetét bizonyító jelenségek, kísérletek: Fényelektromos jelenség. Az a-sugarak szóródása. Természetes radioaktivitás. Az atommag szerkezete. Magerők, magstabilitás. Izotóp, izobár, izotón elemek. Az izotópok alkalmazása. Magreakciók, mesterséges radioaktivitás. Az atomszínképek keletkezése, típusai, törvényszerűségei. A hidrogénatom színképe. Az atomok kvantumos energiafelvétele. Ionizálási energia. Atommodellek, kvantumszámok. A Bohr-féle elmélet korlátai. Többelektronos atomok szerkezete. Az elektronhéj kiépülésének törvény-szerűségei. Vonalas röntgenszínképek. Az elemek periódusos rendszere.
    A kémiai kötés. Az ionos kötés. Az ionos kötés jellemző tulajdonságai. Rácsenergia. Az ionsugár, az ionsugarak aránya. A kovalens kötés. Hibridizáció. Inert elektronpárok. Oktett-expanzió. Koordinált kovalens kötés. Többszörös kötések. A rezonancia. A kovalens kötés hullámmechanikai leírása. A fémes kötés. Átmenet a kötéstípusok között. A polarizáció. Az elektronegativitás, elektronegativitási skálák. A kötés-polaritás és a parciális töltés. Másodlagos kötőerők. A van der Waals-féle kötés. A hidrogén-híd kötés.
    A molekulák sajátsága és szerkezete. A molekulák energiaviszonyai. A molekulák polarizálhatósága, dipólusmomentum, mólrefrakció. Az anyag mágneses sajátságai. Molekulageometria. A molekulák gerjesztése. Látható és ultraibolya-spektroszkópia. A fényelnyelés törvénye. Infravörös spektroszkópia.

Irodalom:

    1. Dr. Csányi László - Dr. Rauscher Ádám: Általános Kémia. JATEPress 1999.