JATE Földrajzi-Földtani Tanszékcsoport

Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék



Statisztika II.
Típus: gyakorlat
Szak: földrajz tanár, geográfus,
földrajz kiegészítő (N) tanár
Évfolyam: I-II.
Kód: EGH221-1
EGH220-1
EGH222-11
EGH222-12
EGH222-13
EGH222-14
Ajánlás szintje: kötelezően választható
Előismeretek: -
Heti óraszám: 1
Értékelés: gyakorlati jegy
Oktató(k): Név: Dr. Makra László
Tanszék: Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék
Telefon: 454-000/3174
E-mail: makra@geo.u-szeged.hu

Név: Horváth Szilvia
Tanszék: Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék
Telefon: 454-000/3174
E-mail: makra@geo.u-szeged.hu





Tematika:

Az éghajlatelemzés matematikai statisztikai módszerei. Valószínűségszámítási alapismeretek. Véletlen jelenségek, eseménykategóriák. gyakoriság, relatív gyakoriság, valószínűség. Események közötti összefüggések. Valószínűségszámítási axiómák és tételek. Feltételes valószínűség és függetlenség. Az észlelési sorok legegyszerűbb matematikai statisztikai jellemszámai. Eloszlások jellemzése. Az eloszlás- és sűrűségfüggvény fogalma. Az empirikus valószínűségi eloszlásfüggvények jellemzése. Nevezetes kvantilisek. Nevezetes eloszlások. A binomiális eloszlás. A Poisson eloszlás. A normális eloszlás. Torzult és keverék eloszlások. Az összefüggés-vizsgálat módszere. A sztochasztikus függvény fogalma. Korrelációs együttható. A legkisebb négyzetek módszere. A regressziós egyenes egyenletének meghatározása. A trend szignifikanciájának meghatározása. Az előjel-korreláció. Hipotézisek ellenőrzése (feltevésvizsgálat). Az u-próba. A khi- négyzet (2) próba (1. illeszkedés-vizsgálat; 2. homogenitás- vizsgálat; 3. függetlenségvizsgálat). A Student-féle t-próba. A Student-féle t-próba egy speciális esete. A Kolmogorov- Szmirnov próba. A centrális határeloszlás tétel. Valószínűségek konfidencia határai. A korreláció realitásának eldöntése.



Ajánlott irodalom:


Matematikai segédanyag földrajz szakos egyetemi és főiskolai hallgatók részére (szerk: JATE Éghajlattani T.), JATEPress, Szeged, 1995.
Péczely Gy., 1979: Éghajlattan. Nemzeti Tankönyvkiadó, Bp., 338 p.
Dévényi D. - Gulyás O., 1988: Matematikai statisztikai módszerek a meteorológiában. Tankönyvkiadó, Budapest, 443 p.
Prékopa A., 1974: Valószínűségelmélet. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 440 p.



Követelmények:

A kurzus gyakorlati jeggyel zárul. A gyakorlati jegy megszerzésének feltétele a félév során megírandó 1 db zh minimum elégséges szintű teljesítése. Ha a jelölt nem írja meg a zh-t, illetve az elégtelen lett, gyakorlati utóvizsgára kerül sor. Egyéb esetekben a pótlásra, illetve a javításra az utolsó szorgalmi hét óraidőpontjaiban nyílik lehetőség. 1. Ha a jelölt nem írta meg a zh-t, akkor pótolnia kell. Kétes zh eredmény esetén fölfelé kerekítek, s ez a jegy lesz a gyakorlati jegy. 2. Ha a zh elégtelen lett, akkor kötelezően javítani kell. A félévi gyakorlati jegy az első nem elégtelen javítás érdemjegye lesz. 3. A zh érdemjegyének javítására mindenkinek van lehetősége. Ha a jelölt jobb eredményt ér el, az lesz a félévi gyakorlati jegye, gyengébb eredmény esetén viszont marad a korábban elért érdemjegy. Tehát rontani nem lehet.