A tárgy kódja és neveK841 Az analitikai kémia alapjai
Meghirdető tanszék(csoport)Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszék
Felelős oktatóDr. Péter Antal egyetemi docens
Kredit2
Heti óraszám2
Típusaelőadás
Számonkéréskollokvium
Teljesíthetőség feltétele-
Párhuzamos feltételK842 Az analitikai kémia alapjai laboratórium (kivéve: biológiatanár, körny.tud., környezettan tanár)
ElőfeltételK801 Kémia alapjai vagy K001 Általános kémia
Helyettesítő tárgyakK041 Analitikai kémia
Periódustavaszi félév
Javasolt félév2.
Kötelező v. kötelezően választhatóbiológiatanár, biológus, alk. növénybiológus, biológus labor. operátor, vegyész-fizikus labor. operátor, környezettudományi, fizika- és földrajz-környezettan, (kötelező)
Megjegyzés 


Tematika


Az analitikai kémia tárgya és feladata. Oldatban lejátszódó reakciók Típusai. Redoxireakciók. Sav–bázis reakciók. Komplexképződés. Csapadékos reakciók. Csapadékok oldódása sav–bázis, komplexképződési és redoxireakciókban.
Minőségi elemzés vizes oldatokban.
Ionreakciók csoportosítása észlelhetőségük alapján. A reakciók érzékenysége és szelektivitása. Kationok osztályba sorolása Fresenius szerint. Az I., II., III., IV. és V. osztály egyszerű analízise. Az anionok osztályba sorolása Bunsen szerint és egyszerű analízisük menete. Anionok csoportba sorolása redoxi sajátságuk alapján. Kationok és anionok együttes analízise.
A mennyiségi elemzés módszerei
A térfogatos elemzés alapjai. Mérőoldatok készítése és pontos koncentrációjának meghatározása. Vizuális és műszeres végpontjelzési módszerek. Az analízis eredményének kiszámítása.
Neutralizációs analízis. A pH definíciója, számolása: erős és gyenge savak és bázisok pH-ja, sók pH-ja. A pH mérése. Pufferoldatok és pH-jának számítása. Pufferkapacitás. A neutralizációs analízis titrálási görbéinek számítása. A neutralizációs analízis gyakorlata. Savak mérése: erős és gyenge savak. Szénsav mérése és a vízkeménység. Lúgok mérése. Kjeldahl-módszer. Sav–bázis titrálásra visszavezethető meghatározások. Titrálások nemvizes közegben.
Csapadékos titrálások. A csapadékos titrálási görbe pontjainak számítása. Végpontjelzési módszerek a csapadékos titrálások esetén. Komplexképződési reakciók felhasználása a térfogatos elemzésben. A látszólagos stabilitási állandók és alkalmazásuk. A komplexometriás titrálási görbe pontjainak számítása. A komplexometria gyakorlata (közvetlen és közvetett módszerek). Szelektivítás és álcázás.
Redoxireakciókon alapuló térfogatos elemzések. A redoxipotenciált befolyásoló tényezők és ezek analitikai jelentősége. Redoxititrálások titrálási görbéjének számítása. Katalizátorok, oxidáló és redukáló segédanyagok. A redoxititrálások végpontjelzési lehetőségei. Permanganometria. Közvetlen és közvetett titrálások. Vas meghatározása Zimmermann-Reinhard szerint. Kémiai oxigén igény (KOI) mérése. Bromatometria. A bromátmérőoldat jelentősége és szerepe a jodometriás titrálások esetén. Szervetlen és szerves alkotók titrálása bromatometriásan. Brómszubsztitució és -addició analitikai felhasználása. Kromatometria és cerimetria. Jelentőségük a szerves alkotók meghatározásában. Alkoholok mérése. Jodometria. Végpontjelzési módszerek. Redukáló anyagok mérése. Aldehid-biszulfit képződés analitikai jelentősége. Perjodáttal oxidálható szerves vegyületek jodometriás mérése. Egyéb jodometriás mérések: vízben oldott oxigén, víz meghatározás stb. Reduktometria: titanometria és
aszkorbinometria. Jelentőségük a redoxititrálások körében.



Ajánlott irodalom

  1. Burger Kálmán: Az analitikai kémia alapjai: kémiai és műszeres elemzés.
  2. Semmelweis Kiadó, 1999 vagy ALLITER. Budapest 2002