A tárgy kódja és neveK182 Polimerek laboratórium
Meghirdető tanszék(csoport)Kolloidkémia Tanszék
Felelős oktatóDr. Berger Ferenc egyetemi adjunktus
Kredit3
Heti óraszám4
Típusalaboratóriumi gyakorlat
Számonkérésgyakorlati jegy
Teljesíthetőség feltételegyakorlatok 80 %-a, írásbeli számonkérés 60%-os teljesítése
Párhuzamos feltételK181 Polimerek
ElőfeltételK081 Kolloidika
Helyettesítő tárgyak-
Periódustavaszi félév
Javasolt félév8. (lásd mintatanterv) 8-10.
Kötelező v. kötelezően választhatóVegyész (K)
Megjegyzés 


Tematika


1. Polimerek eloállítása tömbpolimerizációval. Az iniciátorkoncentráció, a monomerkoncentráció, a homérséklet és a polimerizációs ido hatásának vizsgálata az átlagos relatív molekulatömegre. A polimerizációfok meghatározása.
2. Polimerek eloállítása oldatpolimerizációval. Az átlagos relatív molekulatömeg függésének vizsgálata az iniciátorkoncentrációtól és a monomerkoncentréációtól.
3. Polimer diszperzió eloállítása emulziós polimerizációval. A polimer részecskék méreteloszlásánal meghatározása dinamikus fényszórásméréssel. A polimer diszperzió stabilitásának vizsgálata elektrolitokkal szemben, a koaguláló érték meghatározása különbözo elektrolitokra. A részecskék töltéselojelének meghatározása elektrolitos koaguláltatási kísérletekben. A polimer relatív molekulatömegének meghatározása.
Kopolimerek eloállítása. A polimerszerkezet hatása a részecskeméretre.
4. Tömbpolimer eloállítása kicsapásos módszerrel.
5. Polimerek relatív molekulatömegének meghatározása viszkozitásmérés alapján, kapilláris viszkozimetria.
6. Polimerek konformációs jellemzoinek meghatározása oldatban. A theta-elegyösszetétel meghatározása kicsapásos módszerrel, turbiditásmérés alapján (Elias módszer). Az ideális és a reális statisztikus láncvégtávolság valamint az expanziós faktor számolása viszkozitásmérés alapján (Flory elmélet).
7. Polimerek relatív molekulatömegeloszlásának meghatározása kicsapásos frakcionálás módszerével, turbiditásmérés alapján.
8. Polimer diszperziók koagulálás kinetikája. A stabilitási arány és a kritikus koaguláltató koncentráció meghatározása diszperzió zavarosságának idobeli változása alapján, spektrofotométerrel. A felületi ptenciál és a diffúz réteg potenciál értékének kiszámítása.
9. Polielektrolit oldatok stabilitásának és belso viszkozitásának vizsgálata a pH függvényében, Höppler viszkoziméterrel.
10. Tömény szuszpenziók viselkedésének vizsgálata. Szervetlen polimerek (agyagásványok) diszperzióinak stabilitása, aggregációja elektorlitok, peptizátorok hatására. Elektrolitok hatása a lamellás szerkezetek duzzadóképességére. A szerkezetképzo tulajdonságok vizsgálata rotációs viszkozimetriával. Tixotróp rendszerek eloállítása és vizsgálata.
11. Polimer gélek szerkezetképzésének vizsgálata rotációs viszkozimetriával. A pH, sókoncentráció, deszolvatálószerek hatásásnak vizsgálata a gélszerkezetre. A polimerek, polielektrolitok konformációs állapotának változtatása, és ennek hatása a gélszerkezetre. Rotációs viszkozimetria.


Ajánlott irodalom

  1. Szántó Ferenc: A kolloidkémia alapjai, JATE Press, 1995.
  2. Kolloidika, Szerkesztette: Rorhzetser Sándor, bővített kiadás, TK, Budapest, 1991.
  3. Kolloidika Laboratóriumi Gyakorlatok, Szerkesztette: Dr. Patzkó Ágnes, JATE Press, 1996.
  4. Dr. Bodor Géza: A polimerek szerkezete, Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1982.
  5. Halász László, Zrínyi Miklós: Bevezetés a polimerfizikába, Műszaki Kiadó, Budapest, 1989.