A tárgy kódja és neveK175 Kémia reaktorok
Meghirdető tanszék(csoport)Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszék
Felelős oktatóDr. Hernádi Klára egyetemi docens
Kredit2
Heti óraszám2
Típusaelőadás
Számonkéréskollokvium
Teljesíthetőség feltétele-
Párhuzamos feltételK176 Kémiai reaktorok gyakorlat
ElőfeltételK071 Vegyipari műveletek
Helyettesítő tárgyak-
Periódustavaszi félév
Javasolt félév6-10. (lásd mintatantervek)
Kötelező v. kötelezően választhatóVegyész (KV)
Megjegyzés 


Tematika


A vegyipari reaktorok osztályozása. Az ipari gyakorlatban használatos reaktorok jellemzése, az egyes reaktorTípusaok alkalmazásának előnyei és hátrányai. Elméleti reaktorTípusaok.
A szakaszos működésű üstreaktorok anyag- és energiamérlegei. A reakciósebesség függése a reakciókoordinátától, a komponensek koncentrációjától és a hőmérsélettől A folytonos működésű tankreaktorok és reaktorkaszkádok anyag- és energiamérlegei. A folyamatos működésű csőreaktorok anyag- és energiamérlegei. A reaktorok temperálása (hűtés vagy fűtés). Az egyes reaktorTípusaok működésének, illetve teljesítményének összehasonlítása..
Folytonos reaktorok tartózkodási-idő eloszlása és annak hatása a termékösszetételre. Az áramlás, a keveredés, a diffúzió illetve a tartózkodási idő eloszlásának hatása a reaktorok viselkedésére. A reaktorok tervezésének alapvető szempontjai. A reaktorok termikus jellemzői, a reaktorok stabilitása és optimalizálása.
Áttekintés a heterogén katalitikus reaktorokról: Az anyagátadási folyamatok hatása a reaktor teljesítőképességére. A katalizátor hatékonysága. Állóágyas és fluidizációs reaktorok. Zagyfázisú reaktorok.



Ajánlott irodalom

  1. Varga K. Fejes P.: A vegyipari műveletek alapjai (egyetemi jegyzet)
  2. JATE Kiadó, Szeged, 1988
  3. K.G. Denbigh -J.C.R. Turner: Kémiai reaktorok
  4. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1971