A tárgy kódja és neveK162 Fémorganikus kémia
Meghirdető tanszék(csoport)Szerves Kémiai Tanszék
Felelős oktatóDr. Felföldi Károly egyetemi docens
Kredit2
Heti óraszám2
Típusaelőadás
Számonkéréskollokvium*
Teljesíthetőség feltétele-
Párhuzamos feltétel-
ElőfeltételK062 Szerves kémia 2.
Helyettesítő tárgyak-
Periódusőszi félév
Javasolt félév5-9. (lásd mintatanterv)
Kötelező v. kötelezően választhatóvegyész (KV vagy SZV), kémiatanár (KV vagy SZV), kémiatanár kiegészítő (KV vagy SZV)
Megjegyzés 


Tematika


A fémorganikus kémia fogalma. Történeti áttekintés, szakirodalom. Laboratóriumi módszerek a fémorganikus kémiában. A fém-szén kötés Típusai.
A Li organikus vegyületek előállítása, szerkezetük, tulajdonságaik. Használatuk a szerves kémiai szintézisekben. A ‘nehéz’ alkáli fémek szerves vegyületeinek előállítása, szerepük a szerves szintetikus munkában, gyökionos származékaik.
A Mg szerves származékai. A Grignard komplex előállítása, tulajdonsága. Oldatbeli viselkedése, a Schlenk egyensúly. Használata a szerves kémiai szintézisekben.
A Zn és Cd szerves származékai. Előállítás, szerkezet, szerves szintetikus felhasználásuk, reakció képességük, szelektivitásuk.
A Hg szerves származékai. Előállítás,, szerkezet, tulajdonság, kémiai reaktivitás. A szolvomerkurálás jelensége. A Hg organikus vegyületek élettani hatása.
A B szerves származékai. Előállítás, tipusai. A hidroborálás jelentősége. Szerves bórsavak, amino-organoboránok. Speciális organobór vegyületek, a karbaboránok.
Az Al organikus származékai. Szerkezetük, az elektonhiányos, többcentrumú kötésrendszer. Felhasználásuk szerves laboratóriumi szintézisekben. Ipari jelentőségük és felhasználásuk.
Szilíciumorganikus vegyületek tipusai, előállításuk, kémiai viselkedésük. A Si-C kötés reaktivitása. Ipari alkalmazásuk. Különleges Si-organikus vegyületek.
Az Sn szerves származékai, előállítás, szerkezet, reakciók. Felhasználásuk laboratóriumban, az iparban. Az Pb szerves származékai.
Az As(III) és az As(V) szerves származékai. Előállításuk, szerkezetük, élettani hatásuk.
A Se szerves származékai, előállításuk, használatuk szerves szintetikus lépésekben.
A Cu szerves származékai, előállítás, szerkezet. A Gilman reagens és használata a szerves szintézisekben.
Az átmeneti fémek s -kötésű szerves származékai. Előállítási lehetőségek, stabilitás, kötéserősség. Alkenil és aril származékok. Az átmeneti fémek karbén vegyületei: a Fischer és Schrock karbén komplexek. Előállítás, szerkezet, kémiai reakciók. Az átmeneti fémek karbonil komplexei: előállítás, szerkezet, tulajdonság. Átmeneti fémek vegyületei telítetlen szerves vegyületekkel. A kötés jellege, a 18 vegyértékelektronos szabály és a kivételek. A vegyületek a szerves ligandumok alapján: h 2-, h 3-, h 4-, h 5-, h 6- és h 8-ligandumos vegyületek Típusai, előállításuk, szerkezetük, kémiai tulajdonságaik, reakcióik. Felhasználásuk a szerves szintézisekben.
Fémorganikus vegyületek az átmeneti fémkomplexekkel katalizált reakciókban: hidrogénezés, hidroformilezés, izomerizáció, oligomerizáció, polimerizáció.



Ajánlott irodalom

  1. Faigl Ferenc, Kollár László, Kotschy László, Szepes László: Szerves fémvegyületek kémiája, Nemzeti Tankönyvkiadó, 2001.
  2. Greenwood, Ernshow: Az elemek kémiája.
  3. Elektronikus: http://www.ilpi.com/organomet/index.chtml