A tárgy kódja és neveK001 Általános kémia
Meghirdető tanszék(csoport)Fizikai Kémiai Tanszék
Felelős oktatóDr. Horváth Dezső egyetemi adjunktus
Kredit3
Heti óraszám3
Típusaelőadás
SzámonkérésKollokvium
Teljesíthetőség feltétele2 sikeres ZH
Párhuzamos feltételK002 Általános kémia laboratórium
Előfeltétel-
Helyettesítő tárgyak-
Periódusőszi félév
Javasolt félév1. (lásd mintatantervek) 1-3.
Kötelező v. kötelezően választhatóvegyész, kémiatanár, klinikai kémikus,vegyész fizikus laboratóriumi operátor (K)
Megjegyzés 


Tematika


Az anyagi rendszerek és állapotuk leírása. Az anyag és anyagi rendszerek osztályozása. A kémiai összetétel törvényei. Avogadro törvénye, az anyagmennyiség fogalma. A sztöchiometria elemei. A vegyületek csoportosítása. A kémiai reakciók osztályozása. A nevezéktan elemei. Halmazállapotok. Gázok. Tökéletes és reális gázok állapotegyenletei. A kinetikus gázelmélet. Folyadékok. Szilárd anyagok Oldatok, oldhatóság. Ideális oldatok. Híg oldatok törvényei. Termokémiai alapfogalmak. Termokémiai egyenletek. A reakcióhő. Hess-tétele. A reakciókinetika törvényei. Reakciósebesség. A sebességi törvény és a reakciórend. A hőmérséklet hatása a reakciósebességre. Katalízis.
Kémiai egyensúlyok. Homogén egyensúlyok. Elektrolitoldatok egyensúlyai. Gyenge elektrolitok disszociációs egyensúlya, a pH. Sav-bázis elméletek. Sók vizes oldataiban beálló egyensúlyok. Sav-bázis indikátorok. Pufferoldatok. Heterogén egyensúlyok.
Elektrokémia. Elektrolitoldatok vezetése, ionvándorlás, ionmozgékonyság. Galváncellák jellemzése. Az elektródok jellemzése. Elektrolízis. Faraday-törvényei.
Az atom felépítése. Általános törvényszerűségek. Az atomok szerkezetét bizonyító jelenségek, kísérletek. Természetes radioaktivitás. Az izotópok alkalmazása. Magreakciók, mesterséges radioaktivitás. A hidrogénatom színképe. Az atomok kvantumos energiafelvétele. Atommodellek, kvantumszámok. Többelektronos atomok szerkezete. Az elektronhéj kiépülésének törvény-szerűségei. Vonalas röntgenszínképek. Az elemek periódusos rendszere.
A kémiai kötés. Az ionos kötés jellemző tulajdonságai. Rácsenergia. A kovalens kötés. Hibridizáció. Inert elektronpárok. Oktett-expanzió. Koordinált kovalens kötés. Többszörös kötések. A kovalens kötés hullámmechanikai leírása. A fémes kötés. Átmenet a kötéstípusok között. Az elektronegativitás. A kötés-polaritás és a parciális töltés. Másodlagos kötőerők. A van der Waals-féle kötés. A hidrogén-híd kötés.
A molekulák sajátsága és szerkezete. A molekulák energiaviszonyai. Az anyag elektromos és mágneses sajátságai. Molekulageometria. A molekulák gerjesztése. Látható és ultraibolya-spektroszkópia. A fényelnyelés törvénye. Infravörös spektroszkópia.



Ajánlott irodalom

  1. Dr. Csányi László - Dr. Rauscher Ádám: Általános Kémia. JATEPress 1999.