A tárgy kódja és neveF130G Kísérleti fizikai számítások
Meghirdető tanszék(csoport)Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék
Felelős oktatóDr. Hilbert Margit egyetemi adjunktus
Kredit1
Heti óraszám1
Típusagyakorlat
Számonkérésgyakorlati jegy
Teljesíthetőség feltétele-
Párhuzamos feltételF130E felvétele-
Előfeltétel-
Helyettesítő tárgyakF101G és F202G és F304G
Periódusőszi félév
Javasolt félév1. ld. Vegyész szak mintatanterve
Kötelező v. kötelezően választhatóvegyész (K), klinikai kémikus (K), kémia tanár (K), kiegészítő kémia tanár (K)
Megjegyzés 


Tematika

A fizikai mennyiségek és a fizikai mennyiségek mérése. Az erő. Erőterek: gravitációs tér, elektrosztatikus tér, elektromágneses tér.
Egyenes vonalú mozgások. Körmozgás. Harmonikus rezgés. Rezgések összetevése és felbontása. Fourier-tétel. Forgó mozgás. Tehetetlenségi nyomaték. Impulzusnyomaték. Pörgettyű. Mechanikai jelenségek mozgó vonatkoztatási rendszerben. Gyorsuló koordinátarendszerek. A relativitás elv alapjai. A munka, a teljesítmény. Az energia. Az energia megmaradás elve. Az elektromos és mágneses tér energiája. A sugárzási energia.
Az energia terjedése. Speciális rezgésfolyamatok. Hullámok. Doppler-effektus. Állóhullámok, sajátrezgések. Interferencia. Visszaverődés és törés. Elhajlási jelenségek. Optikai rács. Két- és háromdimenziós rácsok.
Deformálható testek mechanikája. Rugalmas és rugalmatlan alakváltozások. A gázok. Kinetikai modell.
Sebességeloszlás. Ütközési szám, szabad úthossz. Nyomás és sűrűségeloszlás. Folyadékok nyomása. Felületi jelenségek. Folyadékok és gázok áramlása. Ideális és reális közegek.
A testek elektromos tulajdonságai. Vezetők és félvezetők. Sávszerkezet. Polarizálhatóság. Elektromos áram fémekben, félvezetőkben, elektrolitokban és gázokban. Határfelületi jelenségek: téremisszió, termikus emisszió, fotoemisszió. Kontaktpotenciál. A p-n átmenetek. Termoeffektus. Peltier-effektus. Dióda, tranzisztor. Egyszerű alkalmazások.
Az anyagok mágneses tulajdonságai: dia- és paramágneses anyagok, ferromágnesség. Az indukció. Kölcsönös és önindukció. Váltakozó áramú körök. Feszültség és áramrezonancia. Csillapodó elektromágneses rezgések. Szabad rezgések. Kényszerrezgések. Nagyfrekvenciájú rezgések. Az elektromágneses hullámok terjedése.
Diszperzió, abszorpció, reflexió és szórás. Polarizátorok. Kettőstörés. Interferenciajelenségek poláros fényben. Gömbtükrök. Lencsék leképezési hibái. Nagyító, mikroszkóp, távcsövek. Hőmérsékleti sugárzás. Spontán és kényszerített emisszió. Lézerek.


Ajánlott irodalom

  1. Dr. Farkas Éva: Kísérleti fizika vegyész hallgatóknak JATE Press, 1992
  2. Budó Ágoston: Kísérleti fizika I. Nemzeti Tankönyvkiadó, 1970
  3. Hevesi Imre: Elektromosságtan Nemzeti Tankönyvkiadó, 1998
  4. Budó Ágoston, Mártai Tibor: Kísérleti fizika III. Nemzeti Tankönyvkiadó, 1977