A tárgy kódja és neveBNOV511E Adaptív növényi stratégiák
Meghirdető tanszék(csoport)Növénytani Tanszék
Felelős oktatóDr. Mihalik Erzsébet
Kredit3
Heti óraszám2
Típusaelőadás
Számonkéréskollokvium
Teljesíthetőség feltétele-
Párhuzamos feltétel-
ElőfeltételBNOE012E Növényélettan 2.
Helyettesítő tárgyak-
Periódusőszi félév
Javasolt félév7.
Kötelező v. kötelezően választhatókötelezően választható: B, BT
Megjegyzés 


Tematika


Taxon szintű (evolúciós) adaptációk: Celluláris szint (sejtfal, plasztiszok, speciális anyagok szintézise), szöveti szint (merisztémák, állandósult szövetek). Szerv szint: rögzítés/felszívás, levelek (mikrofillum-megafillum), hajtások, klonalitás, habitus, generatív szervek és folyamatok, szervmódosulások.
Populáció szintű adaptációk: Fenotipikus variabilitás, plaszticitás, reakciónormák, fenotipikus integráltság, allometria.
Társulás szintű adaptációk: A növényzet fiziognómiája, a fiziognómia elemei, növényi növekedési- és életformák, a fiziognómia növényföldrajzi vonatkozásai, vegetációdeszkriptorok és ökológiai mutatók, architekturális növényi adaptációk. A növényzet vertikális struktúrája: hajtás- és gyökérrendszerek szintezettsége, kromatikus adaptáció. A növényzet horizontális struktúrája: a növényi genom propagációjának adaptív stratégiái (megporzás és propagulum terjesztés), klonalitás és adaptív vonatkozásai, intraspecifikus hatások (cönopopuláció elmélet és self-thinning). A növényzet kompozicionális struktúrája, az r-K szelekció, a CRS-, és GLF-rendszerek adaptív vonatkozásai, resource-competition, resource partitioning és az ökológiai niche adaptív háttere, niche variation hypothesis. A biotikus és a szekuláris szukcesszió adaptív vonatkozásai: koevolúció, szimbiotikus interakciók. Defenzív növényi stratégiák, inváziós növényi stratégiák.
Az abiotikus környezeti feltételekhez történő adaptáció és akklimatizáció: Adaptáció, akklimatizáció és stressz fogalma. A magasabb rendű növényekben a pigment összetétel és a fotoszintézis adaptációja a nevelési fényviszonyokhoz. Az antenna pigmentek szerepe. Fénygátlás természetes környezetben. Adaptáció a légköri CO2 változásához. A fotoszintézis akklimatizációja alacsony és magas hőmérsékletekhez. A szárazságtűrés adaptációs stratégiái. A só(ion)tűrés adaptációs lehetőségei. Szárazföldi növények UV-B adaptációs mechanizmusai. Szignálmolekulák és növényi hormonok szerepe a magasabb rendű növények adaptációs folyamataiban.



Ajánlott irodalom

  1. Bagi I. 1993. Növényi növekedési formák I. Elméleti alapok és tudománytörténeti megjegyzések. - Botanikai Közlemények 80: 119-128.
  2. Baker, N.R. 1996. Photosynthesis and the Environment. - Kluwer Academic Publishers, London etc.
  3. Barlow, P.W., Carr, D.J. 1984. Positional Controls in Plant Development. - Cambridge Univ. Press, Cambridge.
  4. Borhidi A. 1993. A magyar flóra szociális magatartás típusai, természetességi és relatív ökológiai értékszámai. - JPTE, Pécs.
  5. Fekete G. 1998. A közösségi ökológia frontvonalai. - Scientia Kiadó, Budapest.
  6. Geber, M.A., Dawson, T.E., Delph, L.F. 1999. Gender and Sexual Dimorphism in Flowering Plants. - Springer Verlag, Berlin etc.
  7. Ingrouille, M. 1992. Diversity and Evolution of Land Plants. - Chapman and Hall, London.
  8. Lyndon, R. 1998. The Shoot Apical Meristem. - Cambridge Univ. Press, Cambridge.
  9. McIntosh, R.P. 1985. The Background of Ecology. Concept and Theory. - Cambridge Univ. Press, Cambridge etc.
  10. Richards, J. 1997. Plant Breeding Systems (2nd ed.). - Chapman and Hall, London.
  11. Raghavan, V. 1997. Molecular Embriology of Flowering Plants. - Cambridge Univ. Press, Cambridge.
  12. Schlichting, D.C., Pigliucci, M. 1998. Phenotypic Evolution. - Sinauer Publ., Massachusetts.
  13. Shimwell, D.W. 1971. The Description and Classification of Vegetation. - Univ. of Washington Press, Washington.
  14. Whittaker, R.H. 1980. Classification of Plant Communities. - W. Junk, The Hague, Boston, London.