A tárgy kódja és neveBNOV062G Növényismeret II.
Meghirdető tanszék(csoport)Növénytani Tanszék
Felelős oktatóDr. Bagi István
Kredit2
Heti óraszám2
Típusagyakorlat
Számonkérésgyakorlati jegy
Teljesíthetőség feltétele2 elfogadott zárthelyi dolgozat
Párhuzamos feltétel-
ElőfeltételBALL031E Sejt- és szervezettani alapismeretek
Helyettesítő tárgyakBNOV042E Növényrendszertan 2.
Periódustavaszi félév
Javasolt félév2.
Kötelező v. kötelezően választhatókötelező: KT, KTAN
Megjegyzés 


Tematika


A kurzus célja a legfontosabb hazai zárvatermő fajok rendszertani hovatartozástól független megismertetése.
Az egyes fajok bemutatása legjellemzőbb élőhelyeik szerint csoportosítva történik. Az élőhelyek szerinti csoportosítás alapja a Nemzeti Élőhely-osztályozási Rendszer. Ennek alapján kerülnek tárgyalásra a főbb vonalakban természetközeli, féltermészetes, másodlagos és agrár, valamint ültetvényszerű típusokba sorolható élőhelyek fajai. A fontosabb fátlan élőhelyek a következők: Hínarasok, iszapnövényzet, mocsarak, lápok és láprétek, alföldi és középhegységi rétek, ártéri és mocsári magaskórósok, szikesek, domb- és hegyvidéki üde és száraz gyepek, sziklagyepek, homoki növényzet, löszgyepek, sztyeprétek és a fentiek gyomosabb változatai. A fás élőhelyek közül a liget- és láperdők, üde lomberdők, zárt és fellazuló száraz lomboserdők, őshonos fenyőerdők, továbbá ezek másodlagos és eljellegtelenedett származékai. A nem természetes élőhelyek közül a telepített erdészeti ültetvények agrárélőhelyek, parlagok és felhagyott szántók fontosabb fajai kerülnek bemutatásra.
A gyakorlat során kialakuló fajismeret alkalmassá teszi a hallgatót a fenti élőhelyek közötti különbségek felismerésére, ezáltal valamely terület természeti értékének hozzávetőleges felbecsülésére.
A növényfajok bemutatása számítógépes segédanyagok, növényi preparátumok, élő növények felhasználásával történik.



Ajánlott irodalom

  1. Fekete G., Molnár Zs., Horváth F. (szerk.) 1997. A magyarországi élőhelyek leírása, határozója és a Nemzeti Élőhely-osztályozási Rendszer. - Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest, 374 pp.
  2. Simon T. 2000. A magyarországi edényes flóra határozója. Harasztok - virágos növények. - Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 846 pp.