A tárgy kódja és neveBNOE511E Növényi stresszfiziológia
Meghirdető tanszék(csoport)Növényélettani Tanszék
Felelős oktatóProf. Dr. Erdei László
Kredit3
Heti óraszám2
Típusagyakorlat
Számonkéréskollokvium
Teljesíthetőség feltétele-
Párhuzamos feltétel-
ElőfeltételBNOE012E Növényélettan 2.
Helyettesítő tárgyak-
Periódusőszi félév
Javasolt félév7-9.
Kötelező v. kötelezően választhatókötelezően választható: B, ANB, BT
Megjegyzés 


Tematika


Stresszkoncepció, terminológia, általános adaptációs szindróma. Sérülés, rezisztencia, tolerancia. A szélsőséges környezeti tényezők Típusai. A stressz mértéke, fluktuáció térben és időben. Hőmérsékleti stressz: alacsony hőmérséklet, fagyás, hő-stressz. Hatáspont, adaptáció.
Víz (ozmotikus)-stressz: dehidráció, szárazság. A szárazságtűrés mechanizmusai. Árasztás. Szalinitás. Ion-stressz. Radiációs stressz (PAR, UV-B). A fotoszintetikus apparátus sérülései.
Antropogén eredetű faktorok, O3, SO2, N oxidok, nehézfémek. Az atmoszférikus szennyezők ökofiziológiai hatásai. Az általános oxidációs stressz.
A stresszhatást közvetítő jelátviteli rendszerek. Szabályozás transzkripciós és transzlációs szinteken. Az abszciszinsav és génaktiváció. A stressz-etilén. Öregedési folyamatok. A sebzés, mint stresszor. Lipázok és lipidperoxidáció által generált jelmolekulák. A jázmonsav és hatása a génexpresszióra, a szisztemikus hatás közvetítője, a szisztemin. Cukrok és oligoszaharidok által indukált génexpresszió és jelentősége az akklimatizációban. A NO szerepe a növények stresszfolyamataiban. Brasszinoszteroidok, poliaminok. A biotikus stressz. A szalicilsav és szerepe a hiperszenzitív reakcióban. H2O2 által indukált jelátviteli folyamatok. A környezeti tényezők hatása a növekedésre. Fényregulált gének. A növény és az abiotikus környezet kapcsolata. Alacsonyabb és magasabbrendű növények kölcsönhatásai, rhizoszféra, mikorrhiza, szimbiózis, parazitizmus.
Növényi életformák, C, víz és tápanyagviszonyok. A környezet hatása a specifikus növényi életformák növekedési karakterisztikájára. Körforgalom a szárazföldi ökoszisztémákban. Források, biokémiai és biogeokémiai ciklusok. Mineralizáció és befolyásoló tényezői. Antropogén hatások. Körforgalom édesvízi ökoszisztémákban. Szén, nitrogén, foszfor, kén, szilícium, nehézfémek. Eutrofikáció. Összehasonlítás tengeri közösségekkel. Produktivitás a mérsékelt és más égövek alatt (tundra, tajga, sivatag, trópus). Antropogén hatások. A kultúrflóra produktivitása.


Ajánlott irodalom

  1. Grillo, S., Leone, A.: Physical Stresses in Plants. Genes and their products for tolerance. pp. 270. Springer, 1996. ISBN 3-540-61347-1.
  2. Levitt, J.: Responses of plants to environmental stresses.I-II. pp1200. AP, 1980. ISBN 0 12 445502 6
  3. Csermely, P. : Stress of Life from Molecules to Man. pp 542. Annals of N.Y.Acad.Sci. Vol. 851. CDP/PCP ISBN 1-57331 117 0.