A tárgy kódja és neveBNOE012E Növényélettan 2.
Meghirdető tanszék(csoport)Növényélettani Tanszék
Felelős oktatóProf. Dr. Erdei László, Dr. Tari Irma
Kredit3
Heti óraszám2
Típusaelőadás
Számonkéréskollokvium
Teljesíthetőség feltételeelfogadott dolgozat
Párhuzamos feltételBNOE021G Növényélettan gyakorlat (B, ANB, OP, BF), BNOE032G Növényélettan gyakorlat tanárszakosoknak 2. (BT)
ElőfeltételBNOE011E Növényélettan 1.
Helyettesítő tárgyak-
Periódustavaszi félév
Javasolt félév6.
Kötelező v. kötelezően választhatókötelező: B, ANB, BT, OP, BF
Megjegyzés 


Tematika


A növekedés és fejlődés fogalma, mérése. Morfogenetikai jelenségek a növekedési-fejlődési folyamatokban. Polaritás, regeneráció, korreláció. A növényi hormonok általános jellemzése. Jelérzékelés és -továbbítás (szignál transzdukció) a növényekben. A növényi hormonreceptorok Típusai. Molekuláris biológiai módszerek a növényi hormonok bioszintézisének és hatásmechanizmusának vizsgálatában, bioszintézis és jelátviteli mutánsok, transzgénikus növények. A hormonhomeosztázist meghatározó folyamatok. Az indolecetsav hatása a növekedésre és fejlődésre, az axinok által indukált génexpressziós változások. Primer és szekunder válasz-gének. Az auxinok szerkezete és az auxinhatás összefüggése. Szintetikus auxinok, antiauxinok. Az indolecetsav metabolizmusa. A sejtmegnyúlás hormonális szabályozása. Az auxin szerepe a tropizmusokban. A gibberellinek fiziológiai hatásai. A gibberellinek bioszintézise, a szerkezet és aktivitás viszonya. Az endogén gibberellin-szint szabályozásának tényezői. A
gibberellinek által indukált jelátviteli utak modellrendszerekben. Az α-amiláz gén expressziójának szabályozása. A citokininek fiziológiai hatásai. A sejtciklus és szabályozása. Természetes és szintetikus citokininek. A citokininek metabolizmusa. A citokininek szeneszcenciát késleltető hatásának molekuláris biológiai alapjai. Az abszcizinsav fiziológiai hatásai, metabolizmusa. Az abszcizinsav, mint stresszhormon. Az abszcizinsav által indukált génexpressziós változások. Az etilén fiziológiai hatásai és anyagcseréje. Az öregedési folyamatok szabályozása (termésképzés, érés, abszcisszió). Természetesen előforduló egyéb növekedés-szabályozók: brasszinoszteroidok, jázmonsav, szalicilsav, NO, poliaminok, és hatásuk a növények növekedési és fejlődési folyamataira. Növekedési retardánsok. Fotomorfogenezis, a fitokrómok és az UV-A/kék fény receptor szerepe a növények fejlődési folyamataiban. A virágzás fiziológiája.


Ajánlott irodalom

  1. Taiz, L., Zeiger, E. Plant Physiology, Sinauer Associates, Inc., Publishers, Sunderland, MA 1998.
  2. Köves E. - Nagy Mária: Növényélettan 1996.